Page 63 - ITReseller_marzec_2016
P. 63

gement) jest połączeniem IT i narzędzi do zarządzania umożliwiających mo- nitoring wszystkich systemów i infra- struktury IT. Wśród głównych czynni- ków napędzających segment DCIM należy wymienić: ograniczanie zużycia energii, wirtualizację, konsolidację cen- trów danych i cloud computing. Rozwiązania DCIM łączą różne funk- cje, takie jak: monitorowanie zasilania i sterowania, monitorowanie i kontro- la systemów chłodzenia, zarządzanie aktywami IT, symulacja wprowadza- nia danych oraz planowanie pojemno- ści. W ciągu najbliższych 5 lat oczeku- je się przyspieszenia wzrostów na ryn- ku DCIM.
Według szacunków firmy badaw- czej 451 Research globalne przycho- dy z oprogramowania do zarządzania centrum danych do 2019 roku wyniosą ponad 2 mld dolarów. Największe przy- chody obecnie są z oprogramowania DCIM służącego do monitoringu i za- rządzania infrastrukturą fizyczną oraz zasobami centrów danych. Można rów- nież odnotować silny wzrost przycho- dów ze sprzedaży oprogramowania do optymalizacji usług datacenter DCSO (Datacenter Service Optimization). Chociaż obserwujemy coraz więcej wdrożeń DCIM, a zainteresowanie tym oprogramowaniem wśród operatorów
jest bardzo wysokie, to wskaźniki pene- tracji rynku pozostają nadal niskie. Eks- perci 451 Research szacują, że nie wię- cej niż 15 procent średniej wielkości centrów danych wdrożyło DCIM.
DCSO – optymalizacja usług data center
Produkty DCSO (Datacenter Service Optimization) rozszerzają funkcjonal- ność DCIM poza fizyczną warstwę in- frastruktury o zarządzanie logicznymi i wirtualnymi zasobami, umożliwiając kompleksowe zarządzanie, kosztoryso- wanie oraz planowania usług centrów danych. Jak dotychczas na wdrożenie rozwiązań DCSO zdecydowała się tylko mała, elitarna grupa centrów danych, ale można oczekiwać, że zmieni się to w ciągu najbliższych kilku lat. Koncep- cja DCSO stopniowo zyskuje zwolenni- ków, częściowo dlatego, że jej składni- ki stanowią podstawę dla coraz częściej powstających centrów danych definio- wanych programowo SDDC (software- -defined data center) – termin często używany do opisania zwiększania po- ziomu automatyzacji przez oprogra- mowanie.
SDDC – kolejny etap
O SDDC (software-defined data center) mówi się od kilku lat, ale do dzisiaj trud-
no o consensus branżowy, jeżeli chodzi o jednolitą i spójną definicję tej koncep- cji. Generalnie określenie „centrum da- nych definiowane programowo” odnosi się do sposobu, w jaki różne elementy centrum danych, takie jak sieci, pamięci masowe i serwery – można lepiej roz- mieszczać i eksploatować za pomocą oprogramowania. SDDC ma pomagać przedsiębiorstwom w kontrolowaniu i zarządzaniu ich centrami danych oraz sieciami poprzez zmniejszanie kosztów operacyjnych, zwiększanie ich elastycz- ności, skalowalności oraz ułatwianie za- rządzania. Wartość rynku SDDC do 2020 roku ma osiągnąć 77,18 mld dolarów (w 2015 r. wart był 21,78 mld dol.) – pro- gnozuje Research and Markets w swo- im raporcie.
Zdaniem eksperta Schneider Elec- tric, przyglądając się wykresowi „Gart- ner Hype Cycle” pokazującemu kolej- ne cykle dojrzewania, zainteresowania i wykorzystywania nowych technolo- gii teleinformatycznych – wirtualiza- cja i DCIM znajdują się już daleko po- za szczytem „nadmiernych oczekiwań”, natomiast SDDC jest technologią nadal dopiero wchodzącą na rynek – znajdu- je sie w początkowej fazie, określanej jako innovation trigger (spust innowa- cyjności). w
Zarządzanie środowiskiem ICT powinno się rozpocząć od identyfikacji posiadanych zasobów, trudno bowiem przewidzieć wartość umowy utrzymaniowej czy planować zatrudnienie zespołów technicznych, jeżeli nie mamy świadomości, co posiadamy i czym powinni się zajmować informatycy w organizacji. Stały monitoring to tak naprawdę najlepsza polisa ubezpieczeniowa. Szef IT na bieżąco wie, co się dzieje w sieci, zna stan działania krytycznych aplikacji. Jest też w stanie planować rozwój swojego środowiska przy wykorzystaniu Performance Management, a w razie wystąpienia awarii, jeżeli proces powierzony jest firmom zewnętrznym, może otrzymać wsparcie merytoryczne od specjalistów.
Monitoring infrastruktury pozwala m.in. na:
r zmniejszenie kosztów utrzymania infrastruktury przy jednoczesnej redukcji ryzyka
r wsparcie w przygotowaniu strategii wykorzystania posiadanej infrastruktury
r przygotowanie planów serwisowych i rozwojowych dla poszczególnych obszarów infrastruktury r wydzielenie najbardziej uciążliwych zadań i powierzenie ich firmom zewnętrznym.
Arkadiusz Możdżeń, CTO, członek zarządu ds. rozwoju w S4E SA
nr 5-6 (283-284) • marzec 2016 iT Reseller 63


































































































   61   62   63   64   65