Page 172 - 34_2022_LiryDram
P. 172

  O zespoleniu
wolności
w naturze
z wolnością
krzyża
 Stanisław A. Hodorowicz, Maciej Hodorowicz
 W bieżącym roku przypada 25 rocz- nica Hołdu złożonego przez górali polskich Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II i pamiętnego przesłania, które padło z jego ust w Zakopanem u podnóża Wielkiej Skocz-
ni pod Krokwią:
Dzisiaj dziękowałem Bogu za to, że wasi przodkowie na Giewoncie wznieśli krzyż. Ten krzyż patrzy na całą Polskę, od Tatr aż do Bałtyku, i ten krzyż mówi całej Polsce: Sursum corda – W górę serca! Trzeba, ażeby cała Polska, od Bałtyku aż po Tatry, patrząc w stronę krzyża na Giewoncie, słyszała i po- wtarzała: Sursum corda – W górę serca!
Niniejsza refleksja nawiązuje do myśli papie- ża Polaka uzasadniających zawołanie „Sur- sum corda!” jako skrzydlatego elementu isto- ty świata. Na początek słowa Karola Wojtyły z Pieśni o Bogu ukrytym:
Często myślę o tym dniu widzenia, który pełen zdziwienia
nad tą Prostotą
w której świat jest ujęty.
Słowa wyrażające możliwość zdziwienia nad „Prostotą świata”. Ta poetycka wizja rodzi py- tanie, czy aby nie stoi w oczywistej sprzeczno- ści z obserwowaną złożonością i bogactwem form świata, w którym żyjemy? Czy można podać coś, co za nią przemawia? Otóż wyda- je się, że odpowiedź niesie słowo „Wolność”. W ogólnym ludzkim przekonaniu wolność człowieka jest utożsamiana z posiadaną nieza- leżnością i niezawisłością, regulacjami praw- nymi w obszarze przynależnych mu dóbr oso- bistych oraz społecznych, możliwością podej- mowania nieskrępowanych decyzji i działań, wreszcie swobodą tworzenia rzeczy nowych,
170 LiryDram styczeń–marzec 2022




















































































   170   171   172   173   174