Page 18 - 28_LiryDram_2020
P. 18

czym pani ostatnio pracuje”. Odpowiadając na rzeczowe pytanie, muszę stwierdzić, że ani  lozo a, ani psychologia i religia nie by- ły początkiem mojej twórczości, ale zwykła dziecinna zabawa w teatr kukiełek, a właści- wie lalek, którymi bawiłam się z koleżanka- mi na łące.
Wiem, że cenisz u twórców, w tym poetów, ich własny indywidualny styl. Nie znosisz wszelkiego rodzaju bezkrytycznego naśla- downictwa. Pamiętam, jak mówiłaś o nie- zrozumiałym dla ciebie trendzie na powie- lanie poezji Różewicza, bez świadomości tego, w jakim celu stosował – nowatorski na tamte czasy – suchy, uproszczony styl. A przecież nic innego nie mogło tak mocno obnażyć czasu wojny, pokazać okrucieństwa i brzydoty tamtego świata. Pamiętam rów- nież, jak irytowały cię u poetek próby na- śladowania stylu Hillar czy Poświatowskiej. Jaka jest twoim zdaniem przyczyna takiego jednolitego stylu pisania? Czy wynika z bra- ku odpowiedniego wykształcenia literatów?
A może od pewnego czasu szwankuje po- ziom krytyki literackiej?
– Każde naśladownictwo jest czymś łatwym i nieautentycznym. Jeśli chodzi o czwarto- systemowy wiersz (tzw. wiersz różewiczow- ski), będący jednym z rodzajów wiersza wol- nego, to należy przyznać, że wiersz wolny w tym wykonaniu nie jest wierszem całko- wicie dowolnym. Liczy się przede wszystkim rytm wyrazów znaczących. Przypominam, że debiut formalny Różewicza – tom Niepo- kój wydany w 1947 roku – nie był pierwszą książką poetycką tego poety. Po dziesiątkach lat opublikował Echa leśne, swój właściwy debiut z okresu uczestnictwa w akowskiej partyzantce. Zadałabym pytanie, co znaczy odpowiednie wykształcenie. Polonistyka? Studia humanistyczne?
Jeśli chodzi o krytykę, to po śmierci wielkich krytyków Wacława Kubackiego, Jana Błoń- skiego i Artura Sandauera poważna krytyka nie istnieje. Są zaledwie recenzenci stresz- czający swoimi słowami to, co poeta powie- dział krócej, gdyż poezja to język zwięzły.
Aldona Borowicz
A ta radość pierwsza
Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1990
16 LiryDram lipiec-wrzesień 2020
ALDONA BOROWICZ


































































































   16   17   18   19   20