Page 123 - 30_LiryDram_2021
P. 123
ciała, jego śmierci i rozpadu, lecz także zmy- słów. Kolejny temat to dom i pracownia ar- tysty jako specyficzne, przesiąknięte twórczą energią, intymne miejsce pracy i życia. Wy- stawa pozwala przyjrzeć się również zjawisku wychodzenia rzeźby poza słownikowe defi- nicje, ujawniając jej związki z innymi dzie- dzinami sztuki: muzyką, teatrem, fotografią, performansem i autonomicznym dziełem fil- mowym. I tak pojawił się na niej powszech- nie kojarzony ze sztuką performansu Oskar
Dawicki, który w opustoszałych z powodu lockdownu salach wystawowych Zachęty, zrealizował swoją najnowszą pracę. Ostatnią część ekspozycji zdominowała interaktyw- na kinetyczna rzeźba Edwarda Ihnatowicza Senster, prowadząca do kolejnego tematu – rzeźby-maszyny.
Wystawa zakreśla bardzo rozległy obszar – zarówno jeśli chodzi o ujęcie historyczne, tematyczne, jak i sposoby podejścia do zja- wiska rzeźby: od zwartej bryły ku przestrze- ni, od klasyki ku nowoczesnym formom eks- presji. Dają temu wyraz również spektaku- larne instalacje site specific Ludwiki Ogo- rzelec w przestrzeni jednej z sal – oraz Izy Tarasewicz w głównej klatce schodowej Za- chęty, będące manifestacją szeroko pojętej sztuki przestrzeni, w tym także dźwięku. Wystawie towarzyszy pokaz etiud filmowych twórców z łódzkiej Szkoły Filmowej oraz pu- blikacja online zawierająca m.in. wypowie- dzi artystów biorących udział w wystawie .i obszerny tekst kuratorski.
styczeń–marzec 2021 LiryDram 121