Page 17 - 38_LiryDram_2023
P. 17

 Oprócz sankcji personalnych i podwyższenia cła na rosyjskie produkty państwa G7 (grupa siedmiu państw, będących jednymi z najważniejszych na świecie pod względem gospodarczym, w skład
której wchodzą: Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada) zamierzają podjąć starania na rzecz ustanowienia „mechanizmu koordynacji egzekwowania” sankcji, pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych. Członkowie G7 podtrzymali również utrzymanie blokady rosyjskich aktywów do czasu zakończenia wojny w Ukrainie. Stany Zjednoczone nałożą sankcje na firmy związane z rosyjskim przemysłem obronnym i technologicznym, a także na te, które „pozwalają Federacji Rosyjskiej na obejście sankcji”. Restrykcje zostaną wprowadzone też wobec sektora metalurgicznego i wydobywczego Rosji. Ponadto zakazany będzie zakup towarów, w tym półprzewodników, przez 90 firm z Rosji, Chin i innych krajów, które według departamentu próbują uniknąć sankcji. USA i G7 nałożą również nowe sankcje, które ograniczą dostawy komponentów znalezionych w irańskich dronach. USA ogłosiły również nowy pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości 2 miliardów dolarów, który obejmie amunicję HIMARS i drony.
Nakaz aresztowania
MWładimira Putina
iędzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał 17 marca 2023 roku nakazy aresztowania Władimira Putina oraz rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej zarzucając im odpowiedzialność za zbrodnie wojenne polegające na porwaniach i bezprawnych
deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.
Zaznaczono, że przestępstwa te były popełniane co najmniej od 24 lutego 2022 r. i stanowią naruszenie mówiącego o zbrodniach wojennych artykułu 8. Statutu Rzymskiego – międzynarodowego aktu prawnego ustanawiającego MTK.
Międzynarodowy Trybunał Karny z siedzibą w Hadze w Holandii jest trybunałem międzynarodowym powołanym do sądzenia osób fizycznych. Ma uprawnienia do rozpoznawania oskarżeń o zbrodnie wojenne, zbrodnie ludobójstwa i zbrodnie przeciwko ludzkości.
Statut Rzymski został przyjęty przez ponad 120 krajów, w tym Rosję, która jednak w 2016 roku
się z niego wycofała. Rosyjskie władze nie dokonują zatem ekstradycji podejrzanych, którzy mogą jednak być wydani przez inne państwa, będące stronami statutu. Ukraina również nie jest stroną statutu, ale zadeklarowała, że uznaje jurysdykcję MTK w odniesieniu do zbrodni popełnionych na jej terytorium, jeśli trybunał zdecyduje się je zbadać.
Śledztwo w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie zostało wszczęte 3 marca 2022 r. na wniosek kilkudziesięciu państw, w tym Polski. Prokuratura MTK przesłała sędziom wniosek o wydanie nakazów aresztowania Putina i Lwowej-Biełowej 22 lutego br. (PAP)
styczeń–marzec 2023 LiryDram 15























































































   15   16   17   18   19