Page 46 - ZBL_Uciec przed rakiem
P. 46
v wtymstanprzedrakowylubrakowy. Kluczowe jest zrozumienie, że wynik cytologii nie jest diagnozą, ale może zasugerować potrzebę dalszych badań.
Nieprawidłowy (według tzw. skali Bethesda) wynik badania może zmar- twić, ale warto wiedzieć, że wiele niepra- widłowych wyników cytologii wynika z łagodnych zmian wywołanych stre- sem czy nawet stanem zapalnym, które często ustępują same bądź wymagają jedynie minimalnej interwencji. Nie- stety, wiedza o tym, że nieprawidłowy wynik badania cytologicznego wynikać może z... niedoboru witaminy B12 jest wciąż mało rozpowszechniona. W ta- kim przypadku po kuracji tą witaminą wynik cytologii powraca do normy.
Dlaczego tak się dzieje? Otóż nie- dobór witaminy B12 może powodować deformację (dysplazję) komórek wy- ściełających szyjkę macicy, co przekłada się na wyniki badań cytologicznych, mogących wywoływać niepotrzebny stres i wprowadzać w błąd co do dal- szego postępowania medycznego. W przypadku nieleczonego niedobo- ru witaminy B12 nieprawidłowo zbu- dowane komórki szyjki macicy mogą w końcu przekształcić się w zmiany nowotworowe, które można zażegnać, przyjmując witaminę B12 w postaci zastrzyków. To jeszcze jeden ważny argument potwierdzający to, jak nie- zbędna jest to witamina.
Nadmiar witaminy
B12 a ryzyko rozwoju nowotworów
Witamina B12 odgrywa kluczową rolę w wielu procesach metabolicznych za- chodzących w naszych organizmach. W kontekście procesu syntezy DNA od- grywa kluczową rolę. Kod genetyczny człowieka zbudowany jest z czterech głównych „cegiełek” nazywanych nu- kleotydami. Należą do nich tymidyna, adenina, guanina i cytozyna. Do wy- tworzenia tymidyny komórki potrze- bują witaminy B12 i kwasu foliowego. W idealnych warunkach komórki dzielą się w kontrolowany sposób. Jednak ba- dania wykazały, że zbyt wysoki poziom witaminy B12 może sprzyjać wzrostowi wszystkich komórek – nie tylko pra- widłowych – ale także potencjalnych komórek rakowych.
Zbyt wysoki poziom, czyli jaki? Nor- my referencyjne [na dzień pisania tego artykułu] wynoszą od 187 do 900 pg/ml – w zależności od laboratorium.
Nadmiar B12 jest rzadko stwierdzany, ponieważ jest ona na bieżąco wydalana wraz z moczem. Co istotne, nadmiar B12 nie ma związku z przyjmowaniem wysokich dawek tej witaminy
wraz z pokarmem czy suplementacją.
W czerwcu 2021 roku badacze fran- cuscy opublikowali w czasopiśmie „Na- ture” artykuł poświęcony związkowi między poziomem witaminy B12 a ry- zykiem zachorowania na nowotwory. Badanie przeprowadzono na grupie bli- sko 9 tys. pacjentów, którzy przebywali w szpitalu z powodów niezwiązanych z nowotworami. Poziom witaminy B12 oznaczono dwukrotnie w odstępie co najmniej miesiąca. Pacjentów podzie- lono na trzy grupy w zależności od po- ziomu witaminy.
W badanej grupie pacjentów, u których dwukrotnie potwierdzono podwyższony poziom witaminy B12, w ciągu pięciu lat u 20,8 proc. diagno- za ujawniła guzy lite oraz nowotwory szpiku kostnego u następnych 17,4 proc. Łącznie u niemal 40 proc. pacjentów stwierdzono obecność nowotworu.
Z kolei wśród pacjentów z jednora- zowo stwierdzonym podwyższonym poziomem witaminy B12, 3,8 proc. zacho- rowało na nowotwory krwi, natomiast 4,1 proc. na guzy lite. To wskazuje, że ci,
u których stale stwierdzano podwyższo- ną witaminę B12, mieli niemal 6-krotnie większe ryzyko rozwoju nowotworu w porównaniu do osób z wynikami w normie. Choć powiązanie wysokiego poziomu witaminy B12 z powstaniem nowotworów nie zostało do końca wyja- śnione, to jedno wiadomo na pewno: nie wynika to z podwyższonego poziomu witaminy B12, na przykład spowodo- wanego suplementacją. Uważa się, że komórki nowotworowe mogą zwiększać wchłanianie witaminy B12 albo produ- kują ją granulocyty (komórki układu odpornościowego walczącego z nowo- tworem). Guz może intensywnie rosnąć przy dostępie do dużej ilości witaminy B12 niezbędnej do replikacji DNA.
Słowem podsumowania
Artykuł rzuca światło na ważną rolę witaminy B12 w funkcjonowaniu ludz- kiego organizmu, podkreślając jej skom- plikowany metabolizm oraz specyficzne wymagania. Szczególny nacisk położony został na związek między niedoborem tej witaminy a zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworów. Mimo że tekst dostarcza istotnych informa- cji na temat potencjalnych zagrożeń związanych z brakiem witaminy B12, nie wyczerpuje tematu. Ważne jest cho- ciażby podkreślenie, że witamina B12 działa optymalnie, kiedy przyjmowana jest w kompleksie z kwasem foliowym i witaminą B6. Chociaż artykuł skupia się głównie na aspekcie nowotworów, istnieją również inne ważne kwestie związane z witaminą B12, które zostały pominięte.
Bibliografia dostępna u autorki
46