Page 45 - ZBL_Uciec przed rakiem
P. 45

   suplementów, a w sytuacjach szcze- gólnych nawet drogą iniekcji domię- śniowej lub kroplówki dożylnej (np. witamina C). Nasze organizmy same nie potrafią wyprodukować sobie wi- tamin (choć niektóre są przez jakiś czas magazynowane), dlatego powinny być na bieżąco uzupełniane.
Bardzo wymagająca witamina
Na całym świecie miliony ludzi cierpią z powodu niezdiagnozowanego nie- doboru witaminy B12, znanej również jako kobalamina. To najbardziej skom- plikowana witamina pod względem budowy, a także jedyna, która zawiera pierwiastek śladowy – kobalt. Choć wie- le witamin możemy pozyskać z roślin, kobalamina stanowi wyjątek. Rośliny jej nie potrzebują, a jeśli już ją produ- kują, to tylko w ilościach minimalnych, nieistotnych dla człowieka.
Witamina B12 wytwarzana jest w jelitach przeżuwaczy, dlatego naj- większe jej ilości znajdziemy w mięsie i w produktach odzwierzęcych. Jednak uwaga – nawet jedzenie mięsa nie gwa- rantuje bezpieczeństwa i niedobory kobalaminy mogą się pojawić. Aby wi- tamina B12 przedostała się do krwio- biegu, musi przebyć długą drogę przez cały układ pokarmowy, musi zostać uwolniona, połączyć się z odpowied- nimi białkami, zaś od innych białek musi zostać odcięta. Gdy przecho- dzi przez, żołądek muszą zadziałać pewne mechanizmy, dzięki którym nie rozpuści jej kwas solny. Następnie poddana zostaje działaniu enzymów trzustkowych. Proces metabolizmu witaminy B12 jest skomplikowany
Oprócz ważnej roli, jaką witamina B12 odgrywa w profilaktyce nowotworowej, podkreślenia wymaga fakt, że witamina B12 działa optymalnie, kiedy przyjmowana jest w kompleksie z kwasem foliowym. i witaminą B6.
i wymaga osobnego opisu, ale warto się z nim zapoznać.
Do wchłonięcia i przyswojenia kobalaminy muszą sprawnie działać i współpracować wszystkie elementy układu pokarmowego – począwszy od jamy ustnej, a skończywszy na wątro- bie, gdzie jest magazynowana. Jeśli choćby jeden element z tego łańcucha zawiedzie, dostarczanie tej witaminy drogą pokarmową będzie niewystar- czające.
Niedobór witaminy B12
a ryzyko wystąpienia raka „Niechorowanie na nowotwór to nie tylko kwestia szczęścia i genów. Ryzy- ko wystąpienia nowotworu zwiększają geny, obniżają je natomiast styl życia i dieta – i w tym przypadku witami- na B12 znowu może być czynnikiem decydującym” – Sally M. Pacholok, zawodowa pielęgniarka.
Witamina B12 pełni zróżnicowa- ne funkcje i działa na wiele układów. Odgrywa ważną rolę w pracy mózgu, układu nerwowego, immunologicznego, moczowo-płciowego, pokarmowego, krwiotwórczego (niezbędna do produk- cji czerwonych krwinek), uczestniczy w tworzeniu się DNA. Jej niedobór może prowadzić do pogorszenia funkcjono- wania niemal każdej części ciała.
Niedostatek witaminy B12 zwiększa ryzyko rozwoju choroby nowotworo- wej. Niedobory mogą powstać na sku- tek złej diety, braku suplementowania, zaburzeń wchłaniania, zaburzeń meta- bolicznych, by-passów żołądka, operacji
w obrębie różnych organów układu pokarmowego, przyjmowania leków przyczyniających się do obniżenia wi- taminy B12 i wielu innych czynników.
Braki witaminy B12 wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworu żołądka, którego etiologią są procesy autoimmunologiczne, pod- czas których organizm atakuje własne komórki, w tym przypadku niszcząc ko- mórki okładzinowe w żołądku. Uszko- dzone komórki okładzinowe żołądka nie tylko blokują metabolizm witaminy B12, są także podatne na zezłośliwienie.
Niedobór B12 a rozwój kobiecych nowotworów Istnieje zależność pomiędzy niedobo- rem witaminy B12 a nowotworami pier- si. W jednym badaniu przeanalizowano związek poziomu witaminy B12 a tym rodzajem nowotworu. W badaniu wzię- ło udział 390 kobiet: 195 zdrowych wo- lontariuszek i 195 kobiet podatnych na rozwój nowotworu, w wieku post- menopauzalnym, u których w przyszło- ści rozwinął się nowotwór piersi. Panie z drugiej grupy były 4-krotnie bardziej narażone na rozwój nowotworu pier- si w porównaniu z uczestniczkami z pierwszej grupy. Naukowcy odkryli istotny związek między niedoborem witaminy B12 a ryzykiem raka szyj- ki macicy. Jeśli badanie cytologiczne wykazało niepokojące wyniki, może to wskazywać na niedobór witaminy B12. Jego wyrównanie może unormować wynik badań cytologicznych.
Cytologia, zwana też rozmazem, to badanie polegające na ocenie ko- mórek szyjki macicy w badaniu mi- kroskopowym. Celem tego badania jest wykrycie ewentualnych zmian patologicznych, które mogą świadczyć o procesie przedrakowym lub rako- wym. Jest to badanie nieinwazyjne
i bezbolesne, które przeprowadza się podczas rutynowej wizyty ginekolo- gicznej. Lekarz, za pomocą specjalnej szpatułki, pobiera próbkę komórek
z szyjki macicy, którą następnie nakła- da na szkiełko mikroskopu. Cały proces trwa dosłownie chwilę. Wynik cytologii dostarcza informacji o strukturze i wy- glądzie komórek pobranych z szyjki macicy. Każde odstępstwo od normy może sugerować proces patologiczny, v
wydanie specjalne – UCIEC PRZED RAKIEM
45
















































































   43   44   45   46   47