Page 158 - 40_LiryDram_2023
P. 158

     TẾT NGUYÊN ĐÁN 2023 –
WIETNAMSKI NOWY ROK 2023
Chúc mừng năm mới! Szczęśliwego Nowego Roku!
W języku wietnamskim nazwa Święta Tết znaczy dokładnie „biesiada pierwszego poranka”. To czas rodziny, uhonorowania przodków i modlitwy o szczęście w nadchodzącym Nowym Roku Księżycowym. Jest to najważniejsze święto wietnamskie, obchodzone hucznie i zgodnie z obowiązującymi tradycjami. Wietnamski Nowy Rok oparty jest na chińskim kalendarzu, przypada w styczniu lub lutym. Rozpoczyna się w ostatnim dniu starego roku i trwa przez następne trzy dni nowego roku.
Dekoracjom świątecznym towarzyszą dwa rodzaje drzew kwiatowych: morelowe (wiet. hoa mai) z żółtymi płatkami i brzoskwiniowe (wiet. hoa đào) z różowymi kwiatkami. Kwitną tylko w Nowy Rok (Tết) przez około 10 dni. Symbolizują one szczęście i bogactwo. Na wietnamskim świątecznym stole pojawiają się między innymi bánh chưng i bánh tét – potrawy z kleistego ryżu, owinięte w liście dong (bánh chưng ma formę kwadratu i ma symbolizować ziemię,
z kolei bánh tét ma reprezentować księżyc), giò – szynka z mięsa wieprzowego oraz xôi gấc – potrawa z kleistego ryżu z owocami przepękli indochińskiej (roślina dyniowata).
Jedzenie stanowi ważny element świętowania, a wspólne biesiadowanie sprzyja zażegnywaniu dawnych sporów.
156 LiryDram lipiec–wrzesień 2023   156   157   158   159   160