Page 151 - 42_LiryDram_2024
P. 151
kilkoma ekspresyjnymi kreskami. Okazało się jednak, że to poważna sprawa i nie po to por- tretowany gazda ubiera się w piękne i bardzo kosztowne stroje, żebym potraktowała to po macoszemu, bez należytej estymy. Myślę, że obecnie jestem już ekspertem od góralskich strojów i fakt ten tym bardziej powoduje na- rastający stan symbiozy pomiędzy mną – ma- larką-portrecistką, a wspaniałą góralską kul- turą, którą portretuję.
Portrety znanych osób
Oprócz portretów wykonywanych na zamó- wienie, konkretnych, prywatnych osób, zda- rza mi się tworzyć takie, które są portre- tami ludzi, których obecność odbiła piętno na otaczającym świecie i kulturze. Zauwa- żyłam, że taka tematyka, dosyć oczywista z perspektywy historii sztuki jest ostatnio rzadkością. Stworzyłam kilka serii wizerun- ków osób zasłużonych dla kultury i regio- nu, w którym działali, dotyczących zwłasz- cza Podhala. Znowu można by ulec złudze- niu, że fotografia wyręcza malarzy w dziele upamiętniania osób, które są tego godni, ale właśnie powszechność fotografii sprawia, że dopiero portret daje właściwą rangę takie- go upamiętnienia. Malując i rysując wybit- ne postacie, czuję, że realizuję ważną misję . Ta misja była częścią malarstwa sztalugo- wego od zawsze. Ważne, aby o tym pamiętać i warto ten wątek kontynuować.
2015 – rok Witkiewiczów w Zakopanem, czy rok 2020 poświęcony postaci Tytusa Chału- bińskiego przyczyniły się do powstania serii wizerunków, które nazwałam „Legendarni Podhalanie”. Powstały wtedy portrety posta- ci takich jak Jana Krzeptowskiego „Sabały”, Wojciecha Brzegi, Stanisława Budza-Lepsio- ka „Mroza”, Heleny Modrzejewskiej, Tytusa
Portret Stanisława Budza-Lepsioka Mroza
Portret Józefa Krzeptowskiego „Ujka”, pastele
Portret Wojciecha Brzegi, rzeźbiarza zakopiańskiego pastele, tusze