Page 181 - classs 6 a_Neat
P. 181

EXAMPIE:5    Are 20. 18. 5, 6 in proportion?  2. Which of the following ratios are in proportion?
 SOLUTION     We have:  20:18 =  20  =  10  ⋅  and,5:6 =  5 ⋅     a.4, 7,5, 9   b.5, 25,6, 30   c. 21, 7,81, 9   d. 15,40, 3,8   e.8, 15, 5, 9
 18  9  6  3. Write the given three numbers in continued proportion.
 ∴ 20 : 18  ≠  1; 5 : 6.     a. 3, 9,27    b. 12, 36,108   C. 2,8, 32    d. 10, 15, 20  e.4,6,9
          Hence, 20, 18, 5, 6 are not in proportion.  4. Find the mean proportion of the following.
          Alternative method Product of extremes= (20 × 6) = 120.     a.9,81     b.5,45     C. 4, 16   d.4, 100   e. 12,48
          Product of means= (18 × 5) = 90.    5. Find the value of x in the following questions given that the three number are in continued proportion.
 ∴  product of extremes -:1; product of means.   a. x, 8 and 64     b.25, x and 4      c. 36, x, 49
          Hence, 20, 18, 5, 6 are not in proportion.     d.6, 18,x      e. 4, 20 and x
 EXAMPLE:6    if 36 : 81 : : x : 63.find the value of ×.  6. A gardener plants 16 trees in 4 hours. How many trees will he plant in 6 hours?
 SOLUTION     Clearly, product of means = product of extremes.  7.In a hostel canteen, 10 kg of sugar is sanctioned for 21 students in a week. How much sugar will be required
 36 63  for 441 students?
 ×
 ×
 ∴ 81 x×=  36 63 ⇒  x  =  28.  8. The cost of 15 watches is ₹75,000. What will be the cost of 28 watches?
 81     9.  A car travels 165 km in 3 hours. How long will it take to travel 3J_Q km, if it is moving at a constant speed?
 Hence, x = 28.   10.  A carpenter makes 54 tables in 18 days. In how many days can he make 24 tables working at the same rate?
 EXAMPLE:     If 36: x:: x: 16,jlnd the value of x.
          Solution Clearly, product of means = product of extremes.  SOLVED EXAMPLES
 ∴  x×x=36 × l6 ⇒  x  =(6×6)x(4×4)=(6×4)  =(24)2
 2
 2
 ⇒x = 24.  EXAMPLE:1          If 15 oranges cost t 70, what is the cost of 39 oranges?
 Hence, x = 24.  SOLUTION     Cost of 15 oranges = t 70.
 THREE NUMBERS IN PROPORTION           Cost of 1 orange = ₹      70      [less oranges. less cost].
 Three numbers a, b, c are said to be in proportion if a, b, b, c are in proportion.    15 
 ∴ a, b, c are in proportion                          70   
                                                            
 ⇒ a, b, b, care in proportion           Cost of 39 oranges= ₹      15  × 39 = ₹ 182 [more oranges, more cost].
                                                            
 ⇒ a:b::b:c
 ⇒b =ac,                      Hence, the cost of 39 oranges is t 182.
 2
 EXAMPLE:      8 if 25, 35, x are in proportion.find the value of x.  EXAMPLE 2.   A truck runs 492 km on 36 L of diesel. How many kilometres can it run on 33
 SOLUTION     25, 35, x are in proportion        L of diesel?
 ⇒ 25, 35, 35, x are in proportion  SOLUTION     Distance covered on 36 L of diesel = 492 km.
 ⇒ 25 : 35 : : 35 : x           Distance covered on 1 L of diesel =      492      km  [less diesel, less distance ].
 ⇒ 25 xx= 35 x 35 [product of extremes = product of means]         36 
 35 35
 ×
                                                                            
 ⇒  x =  =  49.               Distance covered on 33 L of diesel =    492 × 33  km = 451 km
 25                                                                   36    
 Hence, x = 49.
                                                                         [more diesel, more distance].
 JUST TRY :1    Find x,where 3:x :: 4:12.
 JUST TRY :2    if 10, 20 and care in continued proportion, find the third proportion or c.  EXAMPLE 3.    Hence, on 33 L of diesel the truck can run 451 km.
                              25 bags of wheat, each weighing 50 kg, cost ₹10000. Find the cost of 35 bags of
 JUST TRY :3   Find the mean proportion of the following numbers: 5, 20.
 JUST TRY :4    The cost of one dozen pencils is t60. How much will 75 pencils cost?           wheat each weighing 40 kg.
 JUST TRY :5    Roh it drives his car at a constant speed of 50 km/hr. How long does he take  SOLUTION     Total weight of 25 bags of 50 kg each= (50 × 25) kg= 1250 kg.
                              Total weight of 35 bags of 40 kg each = ( 40 × 35) kg = 1400 kg.
                              Cost of 1250 kg of wheat=₹ 10000.
 EXERCISE 13-B
                              Cost of 1 kg of wheat =₹      10000       [less wheat, less cost].
 1. Fill in the blanks so that the four terms are in proportion.    1250 
    a.      :4 :: 32:16   f. 9:12 ::      :8           Cost of 1400 kg of wheat= ₹    10000  1400  [more wheat more cost]
                                                                        
    b.      5 :: 15:25   g. 8:20 :: 16:                       1250  ×    
    c.18:     :: 10:5    h.5:7 :: 35:                = ₹11200.
    d. 30:   :: 24:12   i.   :36 :: 4:12           Hence, the cost of 35 bags of 40 kg each is ₹11200.
    e. 7:15 ::    :3o   f:105 ::   :15
   176   177   178   179   180   181   182   183   184   185   186