Page 180 - classs 6 a_Neat
P. 180

EXAMPIE:5             Are 20. 18. 5, 6 in proportion?                                                                      2. Which of the following ratios are in proportion?
        SOLUTION              We have:  20:18 =  20  =  10  ⋅  and,5:6 =  5 ⋅                                                             a.4, 7,5, 9   b.5, 25,6, 30   c. 21, 7,81, 9   d. 15,40, 3,8   e.8, 15, 5, 9
                                                18    9            6                                                               3. Write the given three numbers in continued proportion.
                              ∴ 20 : 18  ≠  1; 5 : 6.                                                                                     a. 3, 9,27    b. 12, 36,108   C. 2,8, 32    d. 10, 15, 20  e.4,6,9
                              Hence, 20, 18, 5, 6 are not in proportion.                                                           4. Find the mean proportion of the following.
                              Alternative method Product of extremes= (20 × 6) = 120.                                                     a.9,81        b.5,45         C. 4, 16      d.4, 100      e. 12,48
                              Product of means= (18 × 5) = 90.                                                                     5. Find the value of x in the following questions given that the three number are in continued proportion.
                              ∴  product of extremes -:1; product of means.                                                               a. x, 8 and 64       b.25, x and 4         c. 36, x, 49
                              Hence, 20, 18, 5, 6 are not in proportion.                                                                  d.6, 18,x            e. 4, 20 and x
        EXAMPLE:6             if 36 : 81 : : x : 63.find the value of ×.                                                           6. A gardener plants 16 trees in 4 hours. How many trees will he plant in 6 hours?
        SOLUTION              Clearly, product of means = product of extremes.                                                     7.In a hostel canteen, 10 kg of sugar is sanctioned for 21 students in a week. How much sugar will be required
                                                   36 63                                                                           for 441 students?
                                                      ×
                                          ×
                              ∴ 81 x×=  36 63 ⇒   x        =  28.                                                                  8. The cost of 15 watches is ₹75,000. What will be the cost of 28 watches?
                                                      81                                                                           9.  A car travels 165 km in 3 hours. How long will it take to travel 3J_Q km, if it is moving at a constant speed?
                              Hence, x = 28.                                                                                       10.  A carpenter makes 54 tables in 18 days. In how many days can he make 24 tables working at the same rate?
        EXAMPLE:              If 36: x:: x: 16,jlnd the value of x.
                              Solution Clearly, product of means = product of extremes.                                                                                      SOLVED EXAMPLES
                              ∴  x×x=36 × l6 ⇒  x  =(6×6)x(4×4)=(6×4)  =(24)2
                                                                       2
                                                  2
                                      ⇒x = 24.                                                                                     EXAMPLE:1            If 15 oranges cost t 70, what is the cost of 39 oranges?
                              Hence, x = 24.                                                                                       SOLUTION             Cost of 15 oranges = t 70.
        THREE NUMBERS IN PROPORTION                                                                                                                     Cost of 1 orange = ₹      70      [less oranges. less cost].
        Three numbers a, b, c are said to be in proportion if a, b, b, c are in proportion.                                                                                    15 
                              ∴ a, b, c are in proportion                                                                                                                       70    
                                                                                                                                                                                       
                              ⇒ a, b, b, care in proportion                                                                                             Cost of 39 oranges= ₹      15  × 39 = ₹ 182 [more oranges, more cost].
                                                                                                                                                                                       
                              ⇒ a:b::b:c
                              ⇒b =ac,                                                                                                                   Hence, the cost of 39 oranges is t 182.
                                  2
        EXAMPLE:              8 if 25, 35, x are in proportion.find the value of x.                                                EXAMPLE 2.           A truck runs 492 km on 36 L of diesel. How many kilometres can it run on 33
        SOLUTION              25, 35, x are in proportion                                                                                        L of diesel?
                              ⇒ 25, 35, 35, x are in proportion                                                                    SOLUTION             Distance covered on 36 L of diesel = 492 km.
                              ⇒ 25 : 35 : : 35 : x                                                                                                      Distance covered on 1 L of diesel =      492      km  [less diesel, less distance ].
                              ⇒ 25 xx= 35 x 35 [product of extremes = product of means]                                                                                                      36 
                                     35 35
                                       ×
                                                                                                                                                                                                      
                              ⇒  x =        =  49.                                                                                                      Distance covered on 33 L of diesel =    492 × 33  km = 451 km
                                       25                                                                                                                                                       36    
                              Hence, x = 49.
                                                                                                                                                                                                   [more diesel, more distance].
        JUST TRY :1           Find x,where 3:x :: 4:12.
        JUST TRY :2           if 10, 20 and care in continued proportion, find the third proportion or c.                          EXAMPLE 3.           Hence, on 33 L of diesel the truck can run 451 km.
                                                                                                                                                        25 bags of wheat, each weighing 50 kg, cost ₹10000. Find the cost of 35 bags of
        JUST TRY :3           Find the mean proportion of the following numbers: 5, 20.
        JUST TRY :4           The cost of one dozen pencils is t60. How much will 75 pencils cost?                                                      wheat each weighing 40 kg.
        JUST TRY :5           Roh it drives his car at a constant speed of 50 km/hr. How long does he take                         SOLUTION             Total weight of 25 bags of 50 kg each= (50 × 25) kg= 1250 kg.
                                                                                                                                                        Total weight of 35 bags of 40 kg each = ( 40 × 35) kg = 1400 kg.
                                                                                                                                                        Cost of 1250 kg of wheat=₹ 10000.
                                                     EXERCISE 13-B
                                                                                                                                                        Cost of 1 kg of wheat =₹      10000       [less wheat, less cost].
        1. Fill in the blanks so that the four terms are in proportion.                                                                                                            1250 
               a.      :4 :: 32:16   f. 9:12 ::      :8                                                                                                 Cost of 1400 kg of wheat= ₹    10000  1400  [more wheat more cost]
                                                                                                                                                                                                  
               b.      5 :: 15:25    g. 8:20 :: 16:                                                                                                                                     1250  ×    
               c.18:     :: 10:5     h.5:7 :: 35:                                                                                                                              = ₹11200.
               d. 30:    :: 24:12    i.   :36 :: 4:12                                                                                                   Hence, the cost of 35 bags of 40 kg each is ₹11200.
               e. 7:15 ::    :3o     f:105 ::   :15
   175   176   177   178   179   180   181   182   183   184   185