Page 152 - NUMINO TG_5A
P. 152
068_G5U09_G6U13_TG 2014.4.18 2:38 PM ˘ ` 135

09Multiply Fractions Unit

Have students solve word problems that require them to multiply 2 proper fractions. 2. Have students solve the word problems
with a partner. Each problem requires them to
2 . Solve the word problems. multiply two proper fractions.

a. Thomas took 2 of a pizza. He put hot sauce on
3
1
4 of the pizza that he took. What fraction of the whole

pizza did Thomas put hot sauce on? 2a.

1 \ 2 1
4 3 6
1 Understand the Question
Thomas put hot sauce on 6 of the whole pizza.

b. 2 1 Q: What do you need to find?
7 4
of the water in a cup evaporated. Jessica used of the remaining A: How much of the pizza that Thomas put

water to water her plants. What fraction of the original amount of water in hot sauce on.

the cup did Jessica use to water her plants? Q: Read the problem again. What do you

1 \ 2 1
4 7 14
1 already know?
Jessica used 14 of the water in the cup to water her plants.
toonok 14 32ofoift.the
4 A: He pizza and put hot
9 sauce
c. A motorcycle can travel miles with 1 L of gas. How many miles can the

motorcycle travel with 3 L of gas? Plan the Process
10

3 \ 4 2 Q: How will you solve the problem?
10 9 15
2
The motorcycle can travel 15 miles. A: Write a numerical expression using

multiplication. 1 2
4 3
5
d. It takes a cook 6 minutes to knead 1 kg of flour. Solve the Problem

1231

How many minutes will it take this cook to knead 4 3 12 6

8 kg of flour? Look Back
15

8 \ 5 4 Q: Does your answer make sense?
15 6 9
4
It will take the cook 9 minutes.

9. Multiply Fractions 85

Have students start by setting out the basic information, starting with what information they need to know to

solve the problem. Make sure they understand the problem fully or they will not be able to solve it correctly.

Always have them start out by asking themselves what they already know as stated in the problem. Have

them next figure out what the expected result is, and then write an equation based on all the information

they have.

Problem: John has $50 and wants to buy a toy boat that costs 2 of his money. How much does the boat
3

cost? What does he know?

Answer: The boat costs 2 of $50.
3
2
Have the student write an equation: $50 3

Then, have the student solve the problem from this equation: 50 2 $33.33
3
5A Unit 09 135
   147   148   149   150   151   152   153   154   155   156   157