Page 67 - LCW LIFE | KASIM 2019
P. 67

 Alfama; Lizbon’un en eski sokaklarının, evlerinin bulun- duğu ve fado müzik kültürünün doğduğu bölge. Sokaklar öyle güzel ki harika bir uyum oluşmuş. Insan bu uyumu, tarihi, geleneksel yaşamları keyifle izliyor. En güzel Porte- kiz restoranları, fado mekânları yine bu bölgede bulunuyor. Fiyatlar konusunda da hiç endişe etmeye gerek yok çünkü burası Avrupa’nın en uygun ülkelerinden biri. Çok şık bir restoranda bile ortalama 10-15 Euro’ya biftek, ahtapot ya da balık yenilebiliyor. Bol yokuşlu dar sokaklarını, renkli ta- rihi evlerini fotoğraflamak, her biri enteresan detaylara sa- hip yollarını keşfetmek harika bir duygu. Alfama bölgesini, tarihi evlerini ve rengârenk dükkanlarını gezdikten sonra tarihi tramvaylarına binerek Baixa bölgesine iniyoruz.
Lizbon bölgesi 3 ana kısımdan meydana geliyor. Alfama, Baixa ve Barrio Alto bölgeleri. Baixa bölgesi için Lizbon’da alışverişin kalbi denebilir. Baixia’nın en meşhur noktası Rua Agusta caddesi. Bu cadde şehrin merkezi. Dünyaca meş- hur mağazaların ve geleneksel markaların olduğu birçok dükkânın yanı sıra, çeşit çeşit kafelerin, restoranların da adresi burası. Her zevke, her bütçeye göre mağaza, kafe, restoran var bu bölgede. Portekizli ünlülerin, sanatçıların sürekli kahve içtiği kafeler ve restoranlar burada bulunu- yor. Nehre paralel uzanan Rua Augusta, gerek yeme içme gerekse de alışveriş olanaklarının çeşitliliği ile konukları- nı fazlasıyla memnun ediyor. Araç trafiğine kapalı tutulan cadde, Rossio ile Ticaret Meydanı arasında uzanıyor.
Bu cadde üzerinde gezerken sokak sanatçılarına da rast- lamanız mümkün. Her köşede şarkı söyleyen ya da sokak dansı yapan birilerini görebilirsiniz. Sanki bu cadde üze- rine sahneye konmuş gibi. Yüzlerce izleyici bu gösterileri izliyor. Çocuklar ve yetişkinler için farklı farklı gösteriler yapılıyor. Oldukça eğlenceli geçen bu cadde üzerinde- ki yolculuğumuzda muhteşem bir lezzetle tanışıyoruz. Nata tatlısı. Pastel De Nata. Milföy hamuru üzerine ko- nulan muhallebiyi andıran bir krema ile bu minik tatlı Por- tekiz’in olmazsa olmazı. Her pastane ve tatlıcı da bu tatlı var. Yapımı kolay, hızlı ve çok lezzetli.
Alfama is a historical quarter of mixed-use buildings oc- cupied by Fado bars. The streets are so beautiful that there is a great harmony. People are admiring this har- mony, history and traditional lives with pleasure. The most beautiful Portuguese restaurants and fado venues are in this region. There is no need to worry about prices because it is one of the most suitable countries in Eu- rope. Even in a very trendy restaurant, you can eat steak, octopus or fish for an average of 10-15 Euros. It is a great feeling to photograph narrow streets, colorful historical houses, and explore the paths, each with interesting de- tails. After visiting the Alfama area, the historical houses and the colorful shops, we take the historic trams and go down to the baixa area.
Lisbon region consists of 3 neighborhoods. Alfama, Baixa and Bairro Alto regions. Baixa is the heart of shopping in Lisbon. The most famous point of Baixia is Rua Agusta Street. This street is the center of the city. In addition to many shops with global shops and traditional brands, this is the address of various cafes and restaurants. There are shops, cafes, restaurants for every taste and every budget in this region. There are cafes and restaurants, where Portuguese celebrities and artists constantly vis- it and drink coffee. Rua Augusta, which runs parallel to the river, satisfies its guests with its variety of food and beverage and shopping opportunities. The pedestrian street lies between Rossio and the Trade Square.
It is possible to encounter the street artists while walking on this street. You can see people singing or dancing in every corner. It is like the street is a stage. Hundreds of spectators are watching these shows. There are differ- ent shows for children and adults. We encounter a great taste on our journey on this very enjoyable street. Nata dessert. Pastel De Nata. This tiny dessert, egg tart pas- try is a must-have in Portugal. Every bakery and dessert shop also offer this dessert. It is easy, fast to make and it is very delicious.
65
   65   66   67   68   69