Page 28 - LCW LIFE | OCAK 2020
P. 28

sağlık - health
Filtre Kahve; öğütülmüş kahvenin üzerinden suyu kâğıt ya da metal filtre yardımıyla geçirerek demlenen kahve- dir. Kolay ve hızlı hazırlanabildiği için en çok tercih edilen kahvedir.
Americano; Amerikalılar kendilerine sert, yoğun ve mik- tarca az gelen Espresso’yu, üzerine kaynar su ekleterek filtre kahveye benzetmeye çalışmışlar. Büyükçe bir bar- dağa 1 ya da 2 shot Espresso üzerine kaynar su ile ta- mamlayarak hazırlanır.
Latte; İtalyanca’da ‘süt’ demek olan Latte, bardak ya da fincanınızın büyüklüğüne göre 1 ya da 2 shot Espresso üzerine ısıtılmış süt eklenmesiyle hazırlanıyor ve üzerin- de biraz süt köpüğü de bırakılarak servis ediliyor.
Cappuccino; daha az sütlü ve bol köpüklü bir Latte’dir. Cortado; içine süt eklenmeyen ama üzerine süt köpüğü
eklenen Espresso’ya Cortado adı verilir.
Macchiato; İtalyanca karşılığı “benekli”; bunun sebebi de (2 shot) Espresso’nun üzerine bir çay kaşığı süt köpüğü ekle- yerek, yani kahvede bir benek oluşturularak servis edilmesi.
Mocha; adını Yemen’deki Mocha şehrinden alan bu kahve çeşidi, 2 shot Espresso, 2 shot çikolata ve süt köpüğü ile hazırlanır. Tatlı ve kalorili bir kahvedir. (White Chocolate Mocha hazırlamak için tüm bunların üzerine krema ve şu- rup da ilave edilir.)
Black Eye; oldukça sert bir kahvedir. 2 shot Espresso’nun üzerinin filtre kahveyle tamamlanmasıyla hazırlanır.
Filter Coffee; it is a coffee brewed by passing the water over the ground coffee with the help of paper or metal filter. It is the most preferred coffee because it can be prepared easily and quickly.
Americano; the Americans tried to simulate the espres- so, strong, dense and small in quantity, by adding boiling water to filter coffee. It is prepared by adding 1 or 2 shots of Espresso in a large glass and adding boiling water.
Latte; which means ‘milk’ in Italian, is prepared by adding 1 or 2 shots of Espresso to the cup (according to the cup you desire) and served with some milk foam.
Cappuccino; is less milky and foamier Latte.
Cortado; is the Espresso obtained by adding steamed
milk, not the milk.
Macchiato; means “spotted” in Italian; one splash of milk is added to 2 shots of espresso. So a spot is created on the coffee.
Mocha; this coffee type, named after from Mocha city in Yemen, is prepared by adding 2 shots of Espresso, 2 shots of chocolate and milk froth. It is sweet and contains high calories. (For preparing White Chocolate Mocha, cream and syrup are added on top of these ingredients)
Black Eye; is a pretty strong coffee. It is prepared by completing 2 shots of espresso with filter coffee.
 26
    26   27   28   29   30