Page 40 - LCW LIFE | OCAK 2020
P. 40

gezgin - traveller Durian Meyvesi
Güneydoğu Asya’da birçok ülkede görülen bir meyve. Özellikle de Malezya, Tayland ve Vietnam’ın ana vatanı olduğu bir meyve. Durian meyvesi, lezzeti ve faydalarıyla dikkat çekiyor. Ancak lezzetinden daha çok kötü koku- suyla biliniyor. Bu sebeple başta Singapur olmak üzere birçok Asya ülkesinde Durian meyvesini toplu alanlarda, kamusal ve kapalı alanlarda yemek yasak. Dünyanın en ilginç meyvelerinden biri olan Durian, Güneydoğu Asya ülkelerinde “meyvelerin kralı” olarak adlandırılıyor. Hem görünüşü hem faydası hem de büyüklüğü sebebiyle bu isimle anılıyor. Bazı bölgelerde ise “cennet ve cehennem meyvesi” olarak da biliniyor. “Cennet ve cehennem mey- vesi” denilmesinin sebebi ise dikenlerle dolu kabuğu ve kötü kokusuyla cehennemi, lezzeti ve faydalarıyla da cen- neti hatırlatıyor olması. Kabuğun içinde 6 bölmeli, sulu, etli bir yapı var. Bu etli kısım, sarı, krem-sarı renklerde olabiliyor. Bölmelerin içindeyse, kahverengi-sarı 6 tohum saklı. Tayland, Malezya ve Endonezya’da et yemekleri ve hamur işlerinde en sık kullanılan meyvelerden biri Durian.
İşte bu güzel meyveden de bu adada bol bol var. Bu meyve- nin ağacının altında durmamak gerekli. Çünkü o kadar bü- yük, ağır ve dikenli ki insanın kafasına düşerse öldürüyor. Bu sebeple Durian meyvesini ağacının altında durulmamalı.
Biz yerde bulduğumuz Durian meyvesini kesmeye karar verdik. Özellikle Yakupcan çok seviyor. Bu sebeple önce öğle yemeğimizi deniz kenarında harika yöresel balıklarla dolu bir masada yedikten sonra Durian meyvesini yiyo- ruz. Bu meyveyi seven çok seviyor sevmeyen ise hiç sev- miyor. Ortası olmayan bir meyve.
Durian Fruit
A fruit seen in many countries in Southeast Asia. Es- pecially in Malaysia, Thailand and Vietnam are the main countries of this fruit. Durian fruit attracts attention with its flavor and benefits. However, it is known for its very bad smell. Hence, it is forbidden to eat Durian fruit in public areas and indoor in many Asian countries, par- ticularly in Singapore.One of the world’s most interest- ing fruits, Durian is called the “king of fruits” in Southeast Asian countries. It is called with this name because of both its appearance and its usefulness and size. In some regions, it is known as the “fruit of heaven and hell”. The reason for being called “the fruit of heaven and hell” is that it reminds hell with its shell full of thorns and its bad smell, while it reminds heaven with its taste and bene- fits. Inside the shell is a 6-part, juicy, succulent structure. This fleshy part can be yellow, cream-yellow. In the parts, 6 brown-yellow seeds are hidden. Durian is one of the most commonly used fruits in meat dishes and pastries in Thailand, Malaysia and Indonesia.
There is plenty of this beautiful fruit on this island. It is necessary not to stand under the tree of this fruit. Be- cause it’s so big, heavy and thorny that it may kill some- one if hits the head. For this reason, you shouldn’t wait under the Durian tree.
We decided to cut the Durian fruit we found on the ground. Yakupcan particularly likes the fruit. For this reason, we first eat our lunch at the seaside on a table full of great local fish and then eat Durian. Someone loves the fruits while the other may hate it. You can’t stand in the middle.
 38
 

   38   39   40   41   42