Page 39 - LCW LIFE | OCAK 2020
P. 39

 Pulau Ubin
Haritada bile görünmeyen minicik bir ada Pulau Ubin Ada- sı. Singapur ana adasına minik teknelerle 10 dakika süren bir ada. Bakirliği, doğallığı bozulmamış, motorlu taşıtın ol- madığı bir adadan bahsediyorum. Toplam nüfusu 35 kişi- den meydana geliyor. Bu ada Singapur’un o lüks, ihtişamlı, trafikli hayatından kaçmak isteyenlerin adresi. Adada her şey doğal. Öyle yüksek binalar, büyük yollar yok. Buraya gelenler ya bisiklet kiralıyor 1 liraya ya da yürüyor. Çünkü adanın diğer köşelerine yürüyerek ulaşmak da çok kolay. Biz bisiklet kiralıyoruz. Her yaşa uygun bisiklet var. Yakup- can kendi istediği bisikleti kiralarken biz de sepetli bisik- letler kiralıyoruz. Çok keyifli bir yolculuk oluyor.
Pulau Ubin Adası’nda önce kelebekler tepesine geliyoruz. Butterfly Hill olarak isimlendirilen kesime gelince minik bir yokuş çıkıp kendimizi kelebeklerin içinde buluyoruz. Yüzlerce çeşit kelebeğin yaşam sürdüğü bu bölgede or- manların, ağaçların içinde zaman geçirip kendimizi adanın başka köşelerine bırakıyoruz. Ada o kadar doğal ki yolcu- ğumuz sırasında karşımıza dallarından düşen meyveler çıkıyor. Özellikle de Durian meyvesi bu adanın en meşhur meyvelerinden. Durian meyvesi nedir diye sorarsanız he- men anlatayım.
Pulau Ubin
Pulau Ubin Island is a tiny island that is not even visible on the map. An island that takes 10 minutes by tiny boats to the main island of Singapore. I’m talking about a virgin island, without any motor vehicle. The total population is 35 people. This island is the address of those who want to escape from that luxurious, magnificent, hectic life of Sin- gapore. Everything on the island is natural. There are no tall buildings, no big roads in that island. Those who come here either rent a bike for 1 lira or walk. Because it is also very easy to reach other parts of the island on foot. We rent bikes. There are bikes for all ages. While Yakupcan can rent his own bike, we rent bikes with baskets. It’s a very enjoyable trip.
On the island of Pulau Ubin, we first come to Butterfly Hill. When we arrives to the so-called Butterfly Hill, we come up with a tiny slope and find ourselves in butter- flies. In this region where hundreds of kinds of butterflies live, we spend time in forests and trees and go visit the other parts of the island. The island is so natural that during our journey we encounter fruits falling from the branches. Especially Durian is one of the most famous fruits of this island. If you ask me what Durian fruit is, let me tell you right away.
37
   37   38   39   40   41