Page 37 - LCW LIFE | OCAK 2020
P. 37

 Peranakan mutfağının lezzetleri, Malezya’dan ve En- donezya’dan ilham alırken, en büyük farklılıklardan biri, Peranakan yemeklerinin genellikle et ve pirinç içerikli olması. En popüler Peranakan yemeklerinden biri, sığır etlerinin Hindistan cevizi sütü ve baharatlarla pişirildiği yemek. Evleri nasıl renkliyse yemekleri de o kadar renk- leniyor baharatlarla.
Peranakan mahallelerinde geleneksel kıyafetlerin dikildi- ği, el sanatlarının yapıldığı atölyeler de yer alıyor. Singa- pur’un tüm Peranakan mahallelerinde renkli evlerin içinde sanat atölyeleri bulmak mümkün.
Dışarısı süslü, işlemeli olan bu evler zenginliğin simgesi. Alt kat Çin kültürü, üst katlar ise Avrupa kültürüne göre inşa edilmiş. Özellikle Çinli tüccarların evleri olan bu gü- zel mimariler şehre bambaşka bir hava katıyor. Bu evlerin önünde fotoğraf çekilmek şart.
Orchard Caddesi
Singapur dendiği zaman akla gelen en meşhur köşelerin- den biri Orchard Caddesi. Şehrin ana kalbi, en canlı yeri, trafiğinin hiç bitmediği yer olarak turistlerin gözdesi olan bir cadde. Orchard Caddesi yaklaşık 2 kilometre uzunlu- ğunda olup Singapur’un en önemli alışveriş merkezlerini, en şık ve pahalı mekanlarını bünyesinde barındıran bir cadde. Dünyanın en lüks, en meşhur restoranları bura- da olduğu gibi, en pahalı markaların yer aldığı, alışverişin kalbi olan bir cadde burası. Bu güzel cadde, Singapur’da gezilecek yerlerin başında geliyor.
Orchard Caddesi’nin tarihine baktığımız zaman olduk- ça eskilere gittiğini görüyoruz. 1800’lü yılların ortasında bu caddenin etrafında meyve bahçeleri, Hindistan cevizi ağaçları olduğu için buraya Orchard Caddesi denilmiş.
While the flavors of Peranakan cuisine are inspired by Malaysia and Indonesia, one of the biggest differences is that Peranakan dishes contain usually meat and rice. One of the most popular Peranakan dishes is beef cooked with coconut milk and spices. Their food is colorful with the spices and their houses are colorful as well.
In Peranakan neighborhoods, there are also workshops where traditional clothes are sewed and crafts are made. It is possible to find art workshops in colorful houses in all Peranakan neighborhoods of Singapore.
Embroidered houses are the symbols of wealth. The lower floors are built according to Chinese culture and the up- per floors are built according to European culture. These beautiful architecture, particularly the homes of Chinese merchants, give the city a whole different atmosphere. You need to photograph yourself with these houses.
Orchard Street
One of the most famous corners that comes to mind when Singapore is mentioned is Orchard Street. The main street of the city, the most lively place, is a street that is popular with tourists as the traffic never ends. Orchard Street is about 2 kilometers long and contains Singapore’s most important shopping malls and the most elegant and expensive places. The world’s most luxurious, the most famous restaurants, as well as the most expensive brands, this is the center of shopping. This beautiful street is one of the top places to visit in Singapore.
When we look at the history of Orchard Street, we can see that it is quite old. In the mid-1800s, there were fruit orchards and coconut trees around this street called Or- chard Street.
 35


   35   36   37   38   39