Page 4 - Business-4
P. 4

Unit 1



               I would like to have …






               Counter: Good morning, Ma’am! Welcome to McDonalds, may I take your order?
               Kate: Good morning, I would like to have a double cheeseburger with medium diet coke and
                  potato fries.
               Counter: Madam, for your information, you can now pick your own happy meal combination
                  from those choices with the same price of $1.77.
               Kate: All right, I will have a strawberry milk shake together with chicken breast Mc Nuggets with
                  a toy for take out.
               Counter: We have Totally Spies Collection of make-up, lipstick, hairbrush and bags. Which do
                  you prefer to have?
               Kate: Oh, this make-up kit would great for my niece!
               Counter: That would be nice; by the way, your bill is $1.77.
               Kate: Okay, thanks!
               Counter: Here’s your order and enjoy your meal.
               Kate: Thanks so much.








               1.  What are the factors, which you consider in a restaurant or food chain?

                  Sample answer:
                  I look for high standard service and cleanliness. I want a place where I can eat well and relax.
                  Good tasting food and warm service mean a lot for a customer. These are the factors, which
                  give total customer satisfaction.


               2.  Do you consider price in choosing a restaurant?
                  Sample answer:
                  Price is a key factor in a choosing a restaurant. I want to make sure that I have value for my
                  money. High price is fine, but it has to be packed with good service and products.  I also con-
                  sider promotional activities, which entice customers to try featured products.


               3.  Will you ever consider having your own food chain?
                  Sample answer:
                  I would want to have my own food chain.  I have Krispy Kreme in mind. I personally like their
                  donuts.  It’s better to have my own store. It will take $25,000 to have one. This food store started
                  for about a year and a half in Seoul. The costing includes baking equipment, doughnut mix and
                  development fee.


                                                       4
   1   2   3   4   5   6   7   8   9