Page 43 - ITReseller_kwiecien2017
P. 43
r W ARCHITEKTURZE. Projektanci, wykorzystując hełm VR, mogą pracować na desktopie za pomocą naturalnej na- wigacji w środowisku stereoskopowej rzeczywistości wirtualnej. Nowa meto- da zapewnia lepsze zrozumienie struk- tury i projektu danego obiektu.
r W PRZEMYŚLE. Technologia VR/AR coraz śmielej wkracza do świata prze- mysłu i automatyki, gdzie zaczyna być wykorzystywana w takich obszarach, jak serwis, projektowanie czy szkolenie pra- cowników. Pojawiają się także rozwiąza- nia, które wyznaczają strefy bezpieczeń- stwa dla osób obsługujących maszyny w hali produkcyjnej.
Szkolenia z zastosowaniem okularów AR obejmują zakres technologii monta- żowych, np. z budowy samolotów, na- praw części w maszynie. Dzięki AR moż- liwe jest prezentowanie instrukcji serwi- sowych (tzw. przewodników po wymia- nie elementów) na urządzeniu zycz- nym. Serwisant może zeskanować kod z części zamiennej i zwery kować, czy poprawnie ją montuje, oraz obejrzeć wi- zualizację, która poinstruuje go, jak pra- widłowo wykonać jej instalację.
Istnieją także aplikacje monitorujące bieżącą eksploatację urządzenia bądź maszyny na linii produkcyjnej. Maszyna może sama zgłosić informację o przy- szłej usterce lub wysłać ostrzeżenie,
które jest następnie klasy kowane pod kątem potencjalnych przyczyn proble- mu i sposobów jego usunięcia. System klasy kuje poszczególne kroki serwiso- we, porządkuje je, a następnie wizuali- zuje za pomocą aplikacji AR. Jednocze- śnie na bieżąco monitoruje kolejne kro- ki procedury serwisowej, może nawet złożyć zamówienie na potrzebne ele- menty.
r W PRODUKCJI. Rozwiązania tech- nologii AR coraz częściej wykorzystu- je się także do tworzenia modeli pro- duktów i wizualizacji umożliwiających stworzenie wirtualnego produktu, za- nim zostanie wyprodukowany. Podczas symulacji można sprawdzić, czy pro- dukt spełnia wszystkie założone kryte- ria i wymagania co do ergonomii, bez- pieczeństwa i funkcjonalności.
Przyszłość VR i AR
Rzeczywistość rozszerzona jest w sta- nie zrewolucjonizować pracę wielu branż. Niezbędne jest jednak wypo- sażenie pracowników w odpowied- ni sprzęt, w dodatku na tyle wygodny, aby nie utrudniał codziennej pracy. Do- datkowym wyzwaniem jest jak zwykle czynnik ludzki –przyzwyczajenie orga- nizmu do ciągłego noszenia gogli AR i patrzenia w obraz, na który stale na- kładane są informacje.
Dzięki popularyzacji tanich urządzeń mobilnych technologie VR/AR stały się dostępne dla każdego. IDC przewidu- je, że w 2021 r. ponad miliard osób na świecie będzie regularnie uzyskiwać dostęp do aplikacji, treści i danych za pośrednictwem platform VR/AR. Sprze- daż urządzeń VR w 2020 r. powinna się- gnąć prawie 65 mln egzemplarzy. Na rynku przybywa nowych modeli. Najnowsze prognozy IDC zakładają, że do 2020 r. wpływy ze sprzedaży oku- larów VR i AR wzrosną na świecie do 162 mld dol. (co roku o ponad 180 proc.). Połowę wartości rynku przyniosą wpływy ze sprzedaży urządzeń, ale ro- snąć będą także nakłady na treści pro- dukowane na platformach VR/AR.
W technologiach wirtualnej i rozsze- rzonej rzeczywistości pokładane są duże nadzieje. Szeroki zakres ich moż- liwości potęguje dalszy rozwój i stop- niowe otwieranie się na nie kolej- nych branż. Możliwości zastosowania okularów VR i AR przybywa w ochro- nie zdrowia, motoryzacji, architektu- rze i inżynierii. W przyszłości staną się one nieodzowne w firmach odzieżo- wych i meblarskich, wśród sprzedaw- ców samochodów, w biurach projek- towych i pracowniach architektonicz- nych. Nadchodzą złote lata dla tech- nologii VR/AR. w
Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu inwestycji w AR/VR
185%
183%
170%
handel produkcja transport, procesowa logistyka
i zarządzanie dostawami
Źródło: IDC, luty 2017
nr 3–4 (301-302) • marzec 2017
iT Reseller 43