Page 44 - ITReseller_kwiecien2017
P. 44

» RYNEK
Rola designu w sprzedaży
Elżbieta Jaworska
Design powszechnie odnosi się do wyglądu przedmiotu, często zastępując słowa ładny czy estetyczny. Jaką rolę design produktu odgrywa w jego sprzedaży? Czy jest skutecznym argumentem?
Termin „design” jest dziś powszech- nie używany zarówno w życiu co- dziennym, jak i w gospodarce. Ale szczególnego znaczenia nabiera w branży IT, gdzie właściwe zaprojekto- wanie produktu, zapewniające nie tylko funkcjonalność, ale i wygląd, styl i uży- teczność, jest warunkiem sine qua non rynkowego sukcesu.
Design w obszarze biznesu obejmuje kilka obszarów, w tym projektowanie produktów i usług, opakowań, opro- gramowanie, komunikację. W Polsce design obecny jest głównie jako ele- ment strategii marketingowej czy iden- ty kacji wizualnej producenta, podczas gdy na Zachodzie jest nieodzownym elementem tworzenia strategii produk- towo-usługowej.
Właściwe zaprojektowanie produktu, zapewniające nie tylko funkcjonalność, ale i wygląd, styl i użyteczność jest warunkiem sine qua non rynkowego sukcesu.
Design znajduje także odzwierciedle- nie w coraz bardziej popularnym tren- dzie stylizacji przedmiotów codzienne- go użytku sprzedawanych w limitowa- nych ilościach. Producenci tworzą krót- kie serie produktów wyróżniających się stylem i... wysoką ceną.
Design elementem strategii
Nowoczesny produkt powinien się wy- różniać na tle konkurencyjnych, co w praktyce zwykle oznacza większą uży- teczność, lepszą funkcjonalność i wy- dajność. Efekt estetyczny zazwyczaj jest bonusem wynikającym z zastosowania wzornictwa przemysłowego.
Industry design (wzornictwo przemy- słowe) to element procesu tworze-
nia nowego produktu, często pełniący funkcję kreowania innowacji. W two- rzenie i rozwój produktu powinny an- gażowaćsięniemalwszystkiestruktury przedsiębiorstwa, w tym nie tylko me- nedżer produktu czy inżynier, ale i mar- keting, sprzedaż, logistyka.
Zadaniem projektantów wzornictwa przemysłowego jest m.in. rozwijanie elementów, które stworzą emocjonal- ną więź konsumenta z produktem, aby odbiorca odnosił tylko najlepsze wra- żenia z użytkowania przedmiotu (user experience). Od skuteczności i pomysło- wości projektantów często zależy po- wodzenie produktu na rynku.
Myślenie projektowe
W popularnej w USA metodyce pracy nazywanej myśleniem projektowym (design thinking, rozpowszechnianej przez Institute of Design w Stanford) innowacyjność interpretowana jest ja- ko wypadkowa trzech czynników:
r biznes badający i analizujący cykl ży- cia produktów i usług wdrożonych na rynku
r technologia wykonania produktu
r ludzie oceniający użyteczność, ergo- nomię i określający popyt na dany
produkt.
W takim podejściu projektowanie pro- duktu jest częścią wspólną zbioru wy- mienionych elementów. Efektywne tworzenie i rozwój produktu powin- ny wynikać z połączenia technologii i wzornictwa oraz integracji ich ze sztu- ką, narzędziami stosowanymi w na- ukach społecznych i elementami za- czerpniętymi ze świata biznesu, taki- mi jak badania marketingowe, analizy sprzedażowe, analizy trendów zacho- wań konsumenckich itp.
Promowanie designu i uświadamianie jego roli dla rozwoju gospodarki zosta- ło podjęte przez Komisję Europejską,
która w 2013 r. postanowiła w struktu- rach UE wdrożyć plan działania na rzecz innowacji opartych na projektowa- niu.Postanowienietojestrealizowane stopniowo w ramach strategii „Europa 2020” na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.
Wzornictwo przemysłowe
Dużą rolę designu w odnoszeniu suk- cesu rynkowego potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych przez PARP w ramach projektu Ewaluacja zapotrze- bowania na wsparcie w zakresie wzor- nictwa przemysłowego (designu), opu- blikowane w raporcie Diagnoza sta- nu design: perspektywa przedsiębiorców z 1.06.2015 r.
W badaniach tych 57,8 proc. respon- dentów deklarowało, że produkt lub usługa, w których wykorzystali wzornic- two, odniosły sukces rynkowy, 74 proc. badanych twierdziło, że produkty ich  rmy są dobrze zaprojektowane, a 38,7 proc.  rm biorących udział w badaniu ma strategię designu, czyli np. spójną linię projektową produktów lub usług, współpracuje z biurami projektowymi lub projektantami i traktuje design jako element procesu tworzenia innowacyj- nych produktów lub usług.
Udział designu w sukcesie produk- tu przedsiębiorcy ocenili na 59 proc., podczas gdy projektanci i menedże- rowie wzornictwa na 68 proc. Według 73 proc. respondentów bez dobrego designu trudno odnieść rynkowy suk- ces, a zdaniem 68,4 proc. inwestowanie we wzornictwo to mądrze wydane pie- niądze. Dla 94,5 proc. badanych design jest ważny (z różnym natężeniem) dla powodzenia produktów na rynku. Cie- kawą wartością w raporcie jest wskaź- nik znaczenia wykorzystania wzornic- twa w działalności  rm respondentów, który w skali od 0 (w ogóle nie ma zna-
44 iT Reseller
nr 3–4 (301-302) • marzec 2017


































































































   42   43   44   45   46