Page 45 - ITReseller_kwiecien2017
P. 45

czenia) do 100 (ma kluczowe znacze- nie) wyniósł 55,6 pkt.
W Polsce najbardziej znaną instytu- cją wspierającą rozwój designu dla przedsiębiorstw jest Instytut Wzornic- twa Przemysłowego (IWP), mający sta- tus jednostki naukowej oraz Centrum Badawczo-Rozwojowego zajmujące- go się systemowo wzornictwem. IWP angażuje się w różne projekty dorad- cze dla przedsiębiorstw, administra- cji publicznej, projektantów w zakre- sie rozwoju wzornictwa i wprowadza- nia nowych produktów wzorniczych na rynek. IWP prowadzi wiele inicjatyw, m.in. seminaria (Młody biznes w oparciu o design. Start it up!, 2015 r.) oraz włącza się w konkursy technologiczne dla stu- dentów, np. Imagine Cup organizowa- ny przez  rmę Microsoft.
W świecie IT
Wprowadzane na rynek produkty w świecie IT zapowiadane są i reklamo- wane z eksponowaniem nowego desi- gnu, co dotyczy nie tylko kształtu sprzę- tu, ale i np. wyglądu ekranu, na którym wyświetlane są informacje. O rosną- cym znaczeniu designu świadczy fakt, że zakłady produkcyjne zatrudniają ar- chitektów lub plastyków, których zada- niem jest „ubieranie produktów” w naj- bardziej optymalny kształt, o idealnych proporcjach, przyciągający wzrok.
W projektowaniu odpowiedniego desi- gnu przodują producenci komórek, ta- bletów, netbooków, laptopów. Wyda- wałoby się, że mniejsze znaczenie po-
winien mieć design produktów, które zwykle znajdują się w tle, np. wszelkie- go typu akcesoriów komputerowych. Tymczasem myszki czy klawiatury rów- nież wabią nietypowym (ale zawsze er- gonomicznym) kształtem, kolorem... Dostosowany do gustów klientów de- sign jest niezwykle ważnym aspek- tem sprzedaży, stąd różnice w wyglą- dzie produktów dla kobiet i mężczyzn, dla konsumentów w różnym wieku, do użytku osobistego i w biznesie. Na przykład ze względu na coraz więk- szy odsetek pań w biznesie elegancką czerń często zastępuje biel. A po latach miniaturyzacji wraca epoka produktów rzucających się w oczy, świadczących o pozycji ich właściciela.
Jeszcze większa różnorodność dotyczy gadżetów dla młodzieży, stąd na rynku różowe lub  kuśnie pomalowane obu- dowy dla dziewcząt, wymyślne pokrow- ce na telefony komórkowe. Nawet ta- blety dla dzieci oferowane są w koloro- wych, wymienialnych „ubrankach”.
Ktoś kiedyś powiedział, że jedyną stałą rzeczą w dzisiejszej globalnej gospodar- ce są... szybkie zmiany. By przetrwać na rynku, trzeba się do tego przystosować. Dlatego warto postawić na design i jego ważną funkcję w sprzedaży. Wyprodukowanie dowolnego lepszego, szybszego urządzenia nie jest dziś pro- blemem. Problemem jest przekonanie nabywców, że powinni je kupić, wyrzu- cając poprzednie, jeszcze sprawne tech- nicznie, kupione np. rok temu. I tu nieba- gatelną rolę odgrywa design. w
Udział designu w sukcesie produktu wg przedsiębiorców 59%
wg projektantów i menedżerów wzornictwa 68%
Źródło: raport PARP Diagnoza stanu design: perspektywa przedsiębiorców, 1.06.2015
38,7 proc.
firm posiada strategię designu:
q spójną linię projektową swoich produktów lub usług
q współpracuje z biurami projektowymi lub projektantami
q traktuje design jako element procesu tworzenia innowacyjnych produktów lub usług.
Źródło: raport PARP Diagnoza stanu design: perspektywa przedsiębiorców, 1.06.2015
nr 3–4 (301-302) • marzec 2017
iT Reseller 45


































































































   43   44   45   46   47