Page 20 - ITReseller_wrzesien-2015
P. 20

» TEMAT NUMERU | PROGRAMY PARTNERSKIE
Program Dzięki mediom społecznościo- Poprzez obecność w prasie lub telewi-
wym mamy dostęp do najśwież- szych informacji od przyjaciół, rodziny, producentów użytko-
wanych produktów, ulubionych marek, zespołów muzycznych, autorów ksią- żek itd. Dostęp błyskawiczny, asynchro- niczny i pozbawiony większości filtrów (ew. filtry te są oczywiste na pierwszy rzut oka) typowych dla mediów maso- wych (agenda wydawcy, reklamodaw- ców, ogólnopolityczna).
Podstawy w kilku słowach
Główną funkcją mediów społeczno- ściowych jest wymiana informacji. Pu- blikując treści własne i udostępniając treści innych twórców, użytkownicy (osoby prywatne i osoby prawne) osią- gają dwa cele. Pierwszy to wnoszenie wartości do obecnie posiadanej sieci fanów, znajomych, klientów, pracowni- ków. Każda informacja może przynieść nową wiedzę lub chwilę rozrywki, a to buduje pozytywne skojarzenia. Dru- gi cel to rozwój tejże sieci: dotarcie do dotychczas nieznanych fanów, klien- tów, pracowników. Aktywna obecność w social mediach przydaje się więc w takich obszarach biznesowych, jak m.in. HR (employer branding i rekruta- cja), sprzedaż (e-commerce), marketing (edukacja, promocja, ankiety, media re- lations), obsługa klienta (odpowiadanie na pytania, skargi, niejasności), B+R (po- zyskiwanie klientów i dyskusja z aktyw- nymi użytkownikami).
Strategicznie media społecznościowe są odwrotnością mediów masowych.
partnerski na Facebooku
Mariusz Ludwiński
Facebook. Twitter. LinkedIn.
YouTube. Wordpress. Instagram. Tumblr. I wiele, wiele innych mediów społecznościowych, które pojawiły się kilka lat temu, zmieniło nasze życie, hobby i biznes.
zji firmy chcą dotrzeć do wielkiej liczby odbiorców, z których znacznie mniejsza grupa przechodzi do dalszych etapów procesu sprzedaży: pobiera broszurę informacyjną, umawia spotkanie kon- sultacyjne, kupuje produkt. W mediach społecznościowych chodzi o zdobycie niewielkiej grupy fanów, która przez stały kontakt (lajki, udostępnienia, ko- mentarze) przenosi informacje o fir- mie do nowych fanów, a ci mogą po- brać broszurę informacyjną, umówić spotkanie, kupić produkt. Efekt niby ten sam, ale droga do niego zupełnie inna. Ta właśnie strategiczna różnica powo- duje, że wiele firm nie rozumie i nie wy- korzystuje potencjału social mediów. Albo nie ma ich tam w ogóle, albo pu- blikują treści zbyt rzadko lub te treści zupełnie nie trafiają w potrzeby mery- toryczne i rozrywkowe użytkowników.
B2B + B2C
Każdy reseller bez wahania wskaże in- ne przedsiębiorstwa jako odbiorców swoich produktów czy usług. Dzięki myśleniu „jestem B2B” resellerzy do- pasowują swoje oferty oraz prezen- tują je w różnych mediach zgodnie z potrzebami biznesowymi: pokazują wpływ na oszczędności i rozwój orga- nizacyjny. Istnieje też negatywna stro- na: przesada w stosowaniu pojęć biz- nesowych może spowodować, że do odbiorcy trafia korporacyjny bełkot, pozbawiony cech wyróżniających jed- nego resellera od drugiego i przez to wartości praktycznej.
20 iT Reseller
nr 13–14 (271–272) • wrzesień 2015
Twin Design / Shutterstock.com


































































































   18   19   20   21   22