Page 21 - ITReseller_wrzesien-2015
P. 21
SIEDEM RZECZY, KTÓRE MOŻE CI DAĆ MARKETING SPOŁECZNOŚCIOWY:
1. Budowanie świadomości marki. 2. Ochrona reputacji marki.
3. Poprawa public relations. 4.Tworzeniewłasnejspołeczności.
5. Poprawa jakości obsługi klienta.
6. Uproszczenie prac badawczo-
rozwojowych.
7. Podniesienie liczby potencjalnych
klientów i poprawa wyników sprzedaży.
Źródło: Jason Falls, Erik Deckers, „Media społeczno- ściowe bez ściemy”, Onepress, Gliwice 2013.
CO TAKIEGO ŁĄCZY MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE iwiadomościmedialne zmediamispołecznościowymiiświatembiznesu?Wszystko.Wobydwu przypadkach media społecznościowe zmieniają to, jak ludzie się porozumiewają i zbierają informacje. Przekształcają to, jak przekazujemy sobie wiadomości, wyrażamy własne zdanie i dzielimy się informacjami na temat wydarzeń z życia prywatnego. Media społecznościowe spowodowały, że marketing szeptany stał się jednym z najpotężniejszych narzędzi marketingowych.
Źródło: Jason Falls, Erik Deckers, „Media społecznościowe bez ściemy”, Onepress, Gliwice 2013.
Northfoto / Shutterstock.com
d8nn / Shutterstock.com
Media społecznościowe noszą łatkę „B2C”, ponieważ korzystają z nich naj- bardziej masowe marki, trafiające do milionów indywidualnych konsumen- tów. Należy jednak pamiętać, że wiele z tych osób pełni różne role w swoich miejscach pracy: od szefów i właści- cieli MSP przez menedżerów w korpo- racjach po programistów, konsultan- tów, handlowców, inżynierów, marke- tingowców. Mogą oni nie być zbyt ak- tywni np. na Facebooku, ale przegląda- ją ciekawe wpisy polecane przez zna- jomych i udostępniane przez ciekawe portale i popularnych ekspertów. Do- tarcie do nich w inny sposób może być bardzo trudne: a to sekretarka łączy tyl- ko umówione telefony, a to broszura handlowa trafia do kosza wraz z inny- mi ulotkami, a to na konferencji osoba jest oblegana przez uczestników. Tym- czasem w mediach społecznościowych każdy sam dobiera treści, które czyta, i robi to z przyjemnością. Jeśli zapropo- nujesz ciekawy wpis, masz szansę do- trzeć z informacją dokładnie do tej oso- by, do której chcesz dotrzeć. To niemal tak, jakby dysponować jej prywatnym numerem telefonu.
Nie jest prawdą, że użytkownicy social mediów pomijają merytoryczne czy techniczne wpisy. Programiści równie chętnie lajkują branżowy humor oraz porady i sztuczki zawodowe.
Polski kanał partnerski
Niektóre firmy ignorują media spo- łecznościowe. Czasem są to firmy cał- kiem duże, z czołowych miejsc w ran- kingach branżowych. Innym razem małe firmy, działające w obrębie jed- nego miasta i pozyskujące klientów pocztą pantoflową. Co dziwi, te same firmy często mają na swoich stronach internetowych działy z aktualnościa- mi, nowinkami lub wycinkami praso- wymi. Potrafią też regularnie kontak- tować się ze swoimi klientami, pozna- wać ich opinie, problemy, pomysły. Te
same firmy wydają spore pieniądze na stoiska targowe i reklamy prasowe, ciesząc się ze zdobycia jednego lub dwóch zapytań ofertowych. Ale pro- wadzenie bloga czy profilu uważają za stratę czasu. Dlaczego? Menedżerowie znajdują różne wymówki – przejścio- wa moda, nasi klienci nie używają me- diów społecznościowych, Facebook jest miejscem, które ułatwia klientom narzekanie na firmę.
Jednak wielu przedsiębiorców się przełamuje i działa w mediach spo- łecznościowych. O dobrych przykła- dach i wskazówkach powstała niejed- na książka, ale najlepiej po prostu zo- baczyć w praktyce kilka interesujących profili i na nich się wzorować. Ponieważ informacja zwrotna w social mediach pojawia się niemal natychmiast, szyb- ko dowiadujemy się, co kręci, a co nu- dzi czytelników. Gdzie resellerzy mo- gą znaleźć ciekawe miejsca na Facebo- oku? Na pewno warto odwiedzić pro- file @Sii.Polska, @Veracomp, @Stream- soft, a także stronę internetową Spo- lecznosc.Comarch.pl. Profil Sii Polska stanowi dobry przykład sympatycznej i naturalnej prezentacji biznesu. Z kolei profil Veracomp jest bardziej nastawio- ny na prezentację dystrybuowanych produktów. Znajdują się tam nowości w ofercie, newsy o rozwoju firmy, aktu- alności medialne, ciekawostki informa- tyczne, informacje o szkoleniach i pro- mocjach dla resellerów oraz klientów końcowych. Streamsoft na swoim pro- filu publikuje informacje o produkowa- nych systemach IT, treści z firmowego bloga, a także ciekawostki ogólnoin- formatyczne (kalendarium, słowniczek pojęć), a więc miesza informacje B2B z B2C (i to udanie). Strona społeczności Comarch to zupełnie inna jakość me- diów społecznościowych. To platforma skierowana do specjalistów, resellerów i klientów – użytkowników systemów Comarch, na której mogą zadawać py- tania na temat opcji programów, pro-
ponować zmiany, zgłaszać problemy – odpowiedzi zaś udzielają zarówno resellerzy, jak i pracownicy Comarch. Jest to ciekawa propozycja, pokazują- ca, że połączenie B2B z B2C może się udać, choć z racji kosztów postawienia i obsługi jest to pomysł raczej tylko dla większych firm.
Na profilach w mediach społeczno- ściowych można ponadto zamiesz- czać informacje handlowe, webina- ria, broszury poradnicze, informacje o okresowych promocjach, konferen- cjach dla resellerów i klientów – cokol- wiek wymyśli dział marketingu i dział obsługi klienta. I tak wszystko zwery- fikują czytelnicy, którzy będą (lub nie) lajkować, komentować, udostępniać publikowane tam treści.
Firmy, które już działają w social me- diach, widzą ich wartość. Firmy, któ- rych tam jeszcze nie ma lub które były, ale z nich wyszły (też się zdarza), ma- ją odmienne zdanie. Jaka jest praw- da? Odpowiednio prowadzony profil w jednym lub kilku mediach społecz- nościowych kosztuje mniej niż typowa reklama. Można go więc stosować ja- ko stałą podstawę strategii promocyj- nej, uzupełniając punktowymi/okreso- wymi działaniami reklamowymi w pra- sie, internecie, eventami i konferencja- mi, broszurami handlowymi. Sukces każdej firmy w mediach społeczno- ściowych zaczyna się od jednego wpi- su. Chodzi o to, aby go zrobić – a po- tem wrzucać kolejne. w
nr 13–14 (271–272) • wrzesień 2015
iT Reseller 21