Page 28 - 31_LiryDram_2021
P. 28

   nie nawiązuję do niej zbyt często. W nowej książce będzie natomiast sporo pytań o eko- logię, a także o nasze miejsce pośród innych istot na Ziemi. Nie zabraknie też – podobnie jak w Środkach doraźnych – paru społecz- nych komentarzy.
Czy interesuje Cię ekopoetyka?
Tak, myślę, że to bardzo ważny nurt we współ- czesnej humanistyce. Jak pisał Lawrence Buell, „kryzys ekologiczny to przede wszyst- kim kryzys wyobraźni”. Słowa amerykań- skiego krytyka literackiego stały się zresztą mottem manifestu Szkoły Ekopoetyki, któ- rą w 2020 r. założyli Julia Fiedorczuk i Filip Springer. Takie inicjatywy bardzo mnie cieszą. Ekokrytyka ma za zadanie zmienić właśnie na- sze wyobrażenia o świecie pozaludzkim, spra- wić, że odejdziemy od dotychczasowych spo- sobów myślenia, zgodnie z którymi człowiek jest pępkiem świata. A takich dyskursów jest
sporo, od kapitalizmu, który traktuje naturę w kategorii zasobu, po religię i „czynie- nie sobie Ziemi poddaną”. To stwarza olbrzymie pole dla pisarzy i poetów, którzy przecież zawsze są najbli- żej języka i potrafią kształ- tować wyobraźnię.
Adam Zagajewski, pod- czas mojej rozmowy z nim opublikowanej czę- ściowo w 20. numerze „LiryDramu”, wspomniał o niedokształceniu współ- czesnych poetów. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Nie czytałem tej rozmowy,
ale uważam, że znajomość literatury i jakaś wiedza o świecie są potrzebne, żeby dobrze pisać.
Koronawirus, szczepienia... Jak zmienia się pandemiczny świat? Czego najbardziej należy się obawiać zdaniem Marcina Orlińskiego?
 26 LiryDram kwiecień–czerwiec 2021
 Marcin Orliński
Środki doraźne
WBPiCAK, Poznań 2017
Tętno
SPP Oddział w Łodzi Łódź 2014
Zabiegi
WBPiCAK, Poznań 2014
Drzazgi i śmiech
WBPiCAK, Poznań 2010
Parada drezyn
SPP Oddział w Łodzi Łódź 2010
fot. Marcin Orliński















































































   26   27   28   29   30