Page 33 - 18_LiryDram-2018_d
P. 33
te obszary, w których Wyspiański był aktyw- ny. I jedno jest zaskakujące! Gdy to wszyst- ko się zobaczy i uświadomi sobie, że umie- rając, Wyspiański miał lat 38, wydaje się to nieprawdopodobne! Kiedy ma się 38 lat, dopiero zaczyna się rozumieć samego sie- bie, godzić się ze światem On stworzył za- sób, który spokojnie mógłby objąć dwóch twórców i dalej byliby wybitni!
Czy cały zbiór jest poukładany według ja- kiejś myśli przewodniej, to znaczy: posia- da główny temat?
– To już jest praca kustoszek – kuratorek wystawy: Magdy Laskowskiej i Danuty Go- dyń. To jest pomysł na pokazanie Wyspiań- skiego nie chronologicznie, tylko proble- matycznie. Dzieła ułożone są w pewien rytm logiki opowieści. Dla mnie jest ten wybór bardzo czytelny, bo gdybym miał najkrócej powiedzieć o Wyspiańskim, to- bym powiedział, że miał trzy miłości: Pol- skę, sztukę i rodzinę. Według mnie ten rytm odnajdziemy na wystawie, tzn. zaczy- namy od rodziny, bardzo szybko rozumie- my miłość do sztuki, a we wszystkim tym niezwykle łatwo odnaleźć Polskę, fascy- nację Polską, marzenia o Polsce, o Wawe- lu etc. Przestrzeń jest podzielona na pew- ne kręgi tematyczne, które są zaznaczone w przestrzeni wystawy, ale to jest opowieść problemowa, a nie chronologiczna.
Mówi się, że Wyspiański w pracy kierował się słowami Jana Matejki, który nauczał studentów, że są dwie ojczyzny: sztuka i kraj. Co to oznaczało w praktyce?
– Dla mnie najdoskonalszym przykładem jest to, co zrobił dla Wawelu. Na przykład witraże wawelskie z dwiema realizacjami
styczeń–marzec 2018 LiryDram 31