Page 69 - 18_LiryDram-2018_d
P. 69
cę powstania Związku Literatów Polskich w Lublinie. Tablicę tę odsłoniła wnucz- ka poetki, aktorka Janina Titkow. A w roku 2013 Andrzej Titkow – scenarzysta i reży- ser – zrealizował w Lublinie lm dokumen- talny Album rodzinny. I w Lublinie pamięć o utalentowanej poetce i działaczce spo- łecznej jeszcze się całkiem nie zatarła.
Tomiki poezji: 1895 – Poezje, 1899 – Poezje, 1924 – Archanioł jutra, 1932 – Odloty, 1934 – Stare kamienie (wspólnie z J. Czechowiczem)
Dramaty: Widmo – Ballada w I akcie (1905), Luxoniolo (1911)
Franciszka Arnsztajnowa była też tłumaczką literatury angielskiej, m.in. Rudyarda Kiplinga, Herberta George’a Wellsa, Williama Somerseta Maughama.
FRANCISZKA HANNA ARNSZTAJNOWA – polska poetka, dramaturg i tłumaczka (głównie literatury angielskiej) żydowskiego pochodzenia, założycielka Lubelskiego Związku Literatów (ps. lit.: F. A. M.,
J. Górecka, Jan Gorecki, Jan Górecki, Stefan Orlik). Urodziła się 19 lutego 1865 r. w Lublinie jako córka lubelskiego kupca i dyrektora Towarzystwa Kredytowego Miasta Lublina Bernarda (Berka) Meyersona oraz powieściopisarki Malwiny (Małki) Meyerson z Horowitzów. Była prawnuczką ortodoksyjnego rabina Azriela Horowitza i siostrą filozofa Emila Meyersona. Ukończyła gimnazjum żeńskie w Lublinie, następnie studiowała nauki przyrodnicze w Niemczech. Po studiach wróciła do Lublina. Wyszła za mąż za Marka Arnsztajna, lekarza, działacza społecznego i politycznego. Z tego związku narodził się syn Jan Arnsztajn – lekarz i działacz niepodległościowy. Poetka przyjaźniła się z Józefem Czechowiczem,
z którym wspólnie wydała kilka zbiorów poezji. Od 1934 r. mieszkała w Warszawie. Zmarła w 1942 r., najprawdopodobniej w obozie zagłady w Treblince.
styczeń–marzec 2018 LiryDram 67