Page 43 - 03_LiryDram
P. 43

Mają przypisane im przez Marię Kasprowi- czową znaczenie, ilustrują opowieść o ge- nialnym Polaku i współczesnych mu czasach.
Muzeum Jana Kasprowicza nie tylko udo- stępnia swoje wnętrza do zwiedzania. Wyko- rzystuje je na spotkania poświęcone sztuce. Od lat organizowane są Wieczory na Haren- dzie. Do dnia dzisiejszego zorganizowano ich już 165. Tylko w ostatnich dwóch latach gościli na Harendzie m.in. Barbara Wacho- wicz (któż nie zna Pani Barbary autorki m.in. Kwiatu Nasturcji, najciekawszej książki o Ka- sprowiczu...), prof. Brygida Helbig (pisarka z Berlina, autorka, m.in. książki Enerdowce i inne ludzie nominowanej do Nagrody Nike), Janusz Drzewucki – świetny poeta, redaktor, Wojciech Kass – poeta, eseista, nauczyciel, dziennikarz, redaktor i muzealnik prowadzą- cy Muzeum K.I.Gałczyńskiego w Praniu, prof. Marek Bieńczyk – pisarz, laureat NIKE, prof. Wojciech Kudyba – poeta, prof. Gabriela Ma- tuszek – teoretyk literatury.
Na Harendzie bywają i muzyczne klimaty. Jest to efekt współpracy Stowarzyszenia z Agnieszką Kreiner, dyrygentką Tatrzań- skiej Orkiestry Klimatycznej. Do histo- rii przejdzie Koncert Świętojański z 2012 roku, podczas którego można było wysłu- chać wierszy Kasprowicza z różnych okre- sów twórczości. Muzykę do poezji napisali Jerzy Młodziejowski i Karol Liszniewski. Hymny z muzyką Karola Szymanowskiego wykonał Piotr Kumon.
Rok później, z okazji 80. rocznicy ukończe- nia budowy Mauzoleum Jana Kasprowicza Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna wspólnie z aktorami Teatru S. I. Witkiewicza w Zako- panem dała niezapomniany koncert – opo- wieść o życiu Kasprowicza.
Przez wzgląd na zamieszczenie tych paru słów w kwartalniku literacko-kulturalnym LiryDram redagowanym przez Marlenę Zy- nger należy szerzej opisać ciekawe, niepo- wtarzalne wydarzenie jakie miało miejsce ostatnimi laty na Harendzie. Było to wido- wisko poetycko-muzyczne zatytułowane: Powiedz mi. Powiedz przygotowane przez Marlenę Zynger. Odbyło się 30 kwietnia 2012 roku i było poświęcone 125. rocznicy urodzin Marii Kasprowiczowej. Autorka sce- nariusza – Marlena Zynger – wykorzystała zapiski z dzienników Marii Kasprowiczowej, wiersze Jana Kasprowicza, swoje wiersze oraz fragmenty prozy Fiodora Dostojewskie- go i Stanisława Ignacego Witkiewicza. Scenografia wykonana przez Roberta Ma- nowskiego, kostiumy z epoki uszyte przez Darię Kwolek Kompf i naturalne wnętrza drewnianej willi stworzyły wymarzoną at- mosferę do słuchania poezji, świetnej mu- zyki i przeżycia niezapomnianych chwil. Wystąpili artyści z całej Polski: Dominka Świątek, Beata Jankowska-Tzimas (aktorka Teatru Syrena w Warszawie), Jacek Jacków (skrzypek Warszawskiej Opery Kameralnej), Piotr Komorowski (kompozytor, pianista, były dyrygent Warszawskiej Opery Kame- ralnej), Max Kowalski (basista, założyciel i lider zespołu Max Klezmer Band). Najistotniejszą częścią widowiska były roz- mowy prowadzone przez Marię i Jana Ka- sprowiczów postacie których zagrali aktorzy Teatru S. I. Witkiewicza Adrianna Jerzma- nowska i Krzysztof Łakomik. Swoich sił ak- torskich spróbowała i sama Marlena Zynger. Artyści występujący na Harendzie nawiąza- li do tradycji obdarowywania tego miejsca przez zaprzyjaźnionych z gospodarzami ar- tystów. Swoje dzieła zainspirowane postacią
czierwiec 2014 LiryDram 41


































































































   41   42   43   44   45