Page 55 - 03_LiryDram
P. 55

GRZEGORZ WALCZAK –
poeta, prozaik, dramaturg
– jest autorem tomików wierszy:
Witraże (LSW), Autoportret
z przeszłości (Iskry) A kiedy
zastuka anioł (IBiS), Roznamięty
(IBiS), Sopel Słońca (MDK-
Przasnysz); Elegie i inne wiersze
(w Bułgarii) powieści: Pamiętnik
małżeński (Czytelnik), Oaza
(I wydanie – Czytelnik, II – Rytm),
Nim zaśnie ziemia (Bellona) Anioł ze Starego Miasta (Bellona); zbioru słuchowisk radiowych Nie dzwońcie do mnie... umarłem (Wyd. Adam Marszałek).
Jego książki ukazały się w Jugosławii w języku serbsko-chorwackim. Zajmował się też tłumaczeniem literatury serbskiej i chorwackiej.
Jest autorem sztuk teatralnych, a także wielu słuchowisk radiowych, emitowanych przez Polskie Radio (40 lat współpracy) i radiostacje zagraniczne: Belgrad, Zagrzeb, Lublana, Skopie, Budapeszt, Tallin, Bratysława i Melbourne.
Za groteskę Kaktus Grzegorz Walczak trzykrotnie otrzymał pierwszą nagrodę – w konkursie
na sztukę teatralną oraz w konkursach na słuchowisko w Polsce i w Jugosławii. Sztukę tę wystawił Teatr TVP i Stara Prochownia. Była też prezentowana na Międzynarodowym Festiwalu Słuchowisk w Tallinie i w kilku radiofoniach Europy.
Jego sztuki również wystawiały teatry w Lublinie, w Elblągu, w Warszawie, w Gdyni; np. Teatr Muzyczny (pierwszą w Polsce) rock–operę Naga. Teatr Rampa wystawił jego Big Popiela – Mysią Operę z muzyką Katarzyny Gartner. Grzegorz Walczak jest laureatem wielu
konkursów poetyckich, prozatorskich, dramaturgicznych. Zdobył też główną nagrodę na Festiwalu Piosenki w Kołobrzegu za piosenkę Wrzosy.
W latach 2000–2002 był kierownikiem literackim Teatru Rampa. Współpracował
z Teatrem Witkacego
w Zakopanem (Na Przełęczy wg Stanislawa Witkiewicza). Znalazł się
w kilku antologiach i leksykonach literackich, m.in. w Leksykonie prozaików J. Termera (350 autorów z różnych krajów i epok), w Poezja polska. Antologia Tysiąclecia, w Leksykonie współczesnych pisarzy polskich XX/XXI w.
Dr Grzegorz Walczak przez wiele lat
wykładał na warszawskiej Polonistyce, był też sekretarzem osobistym wybitnego językoznawcy prof. Władyslawa Doroszewskiego, a także lektorem języka polskiego na Uniwersytecie
w Belgradzie.
Jest wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, ZAIKS-u, ZAKR-u, Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC).
Grzegorz Walczak zajmuje się też twórczością satyryczną jako twórca i wykonawca. Występował w swych utworach wspólnie
z Wojciechem Siemionem i Marią Pomianowską, znaną na świecie multiinstrumentalistką, obecnie z nią i z wybitnymi aktorami: Olgierdem Łukaszewiczem i Henrykiem Talarem, w swojej sztuce pt. Obłoczni, czyli Sen Chopina, a także w swym spektaklu Saksofon z Mariuszem Bonaszewskim, aktorem Teatru Narodowego.


































































































   53   54   55   56   57