Page 35 - ITReseller_kwiecien_2016
P. 35
USŁUGI ZARZĄDZANIA DRUKIEM
Wartość dodana
w standardzie
O wartości dodanej słyszał każdy. Od dawna już nie wystarczy, że coś jest jakieś. Dobre lub lepsze, a nawet najlepsze to obecnie za mało. Bez wartości dodanej traci moc. Tak samo w przypadku oferowania usług druku. Wartość dodana musi być, inaczej maleją szanse na skuteczną sprzedaż.
Kiedy kilka lat temu kształtowa- ły się de nicje VAR-ów i VAD-ów, wszyscy byli zgodni co do jedne- go – nie jest „value added” ta r-
ma, która koncentruje się na przesuwa- niu pudełek. Wśród najczęściej wymie- nianych pożądanych kompetencji po- jawiały się natomiast umiejętności kon- trolowania procesu na każdym etapie realizacji pełnego projektu, poczynając od pomocy w zakresie logistyki przez szkolenia, prezentacje, bezpłatne wy- pożyczanie sprzętu, na pomocy w za- rządzaniu zmianą kończąc.
Czego zatem można się spodziewać obecnie po usługach zarządzania dru- kiem, kiedy rmy częściej szukają oszczędności niż możliwości do inwe- stycji? Okazuje się, że właśnie całkiem sporo, gdyż to nowoczesne systemy drukujące pomagają polskim rmom w oszczędzaniu.
Aż 80 procent polskich małych i śred- nich przedsiębiorstw wystawia jedynie papierowe faktury. Nie trzeba mieć wie- le wyobraźni, żeby zrozumieć, że ten proces z łatwością można usprawnić. Nieco więcej pracy będzie z kolejnymi 80 procentami, które według rmy ana- litycznej Gartner dotyczą danych w r- mach, które uznaje się za nieustruktu- ryzowane. Na czym polega tu wyzwa- nie dla usług zarządzania drukiem? Czy trudno pogodzić potrzebę optymaliza- cji procesów i oszczędności?
Jeśli dla klienta najważniejsze są oszczęd- ności, to koniecznie powinien pomyśleć o zarządzaniu drukiem. Zawsze znajdzie się przestrzeń do oszczędzania. Pod ko-
niec ubiegłego roku przeprowadzali- śmy audyt środowiska druku u klienta, który szczycił się doskonałym zarządza- niem otą drukującą – jego zakupy były przemyślane, zawsze dokonywał wybo- ru urządzeń z jednej linii, aby części i ma- teriały eksploatacyjne pasowały do każ- dego z nich, oraz korzystał z zamienni- ków. Klient był pewien, że niewiele wię- cej można zdziałać, ale mimo wszystko zdecydował się sprawdzić, czy nie moż- na jeszcze czegoś poprawić. Okazało się, że nawet w sytuacji naprawdę przemy- ślanej polityki znaleźliśmy oszczędno- ści na poziomie 18 procent, co więcej, te oszczędności wykazano po dodatko- wym etacie naszego konsultanta, który na stałe zaopiekuje się otą po wdroże- niu usługi monitoringu i autoryzacji oraz bardzo ułatwiającej życie pracownikom funkcji druku podążającego w halach produkcyjnych. Zawsze jest więc miej- sce na dalszą optymalizację. Oszczędności związane z samym roz- wiązaniem do zarządzania drukiem bez- pośrednio zależą od tego, jak rygory- styczną politykę druku przyjmie klient. Dla jednych może to być oszczędność na poziomie 5 procent, dla innych może sięgnąć i 50 procent. Zmiana jest zauwa- żalna bez względu na to, czy rma jest start-upem czy doskonale znaną mar- ką. Co więcej, oszczędności nie muszą bezpośrednio wynikać z samego druku. Bardzo często koszty idą w dół na sku- tek optymalizacji procesu druku – mniej czasu poświęcanego na administrację i zajęcie się sprawami, do których rma została powołana.
W przypadku urządzeń z kontraktem serwisowym zwykle jest przeprowa- dzany okresowy audyt konsultingowy, który ma za zadanie wery kację traf- ności wdrożonego rozwiązania pod względem jego funkcjonowania i opła- calności. Pamiętajmy też, że nowocze- sne urządzenia posiadają pomocne w oszczędzaniu funkcjonalności, jak automatyczny duplex czy przechodze- nie w stan uśpienia. Sprzętowy OCR o szerokich możliwościach pozwala skanować bezpośrednio m.in. do Wor- da, PowerPointa, Excela i uniknąć co- rocznych kosztów zakupu licencji dla każdego z pracowników.
Oferujemy stałe wsparcie we wdroże- niach. Partnerzy, którzy nie czują się pewni przy projektowaniu bardziej za- awansowanych rozwiązań, mogą za- wsze skorzystać z naszego doświad- czenia. Pomagamy w przeprowadzeniu audytu czy nawet w realizacji samego wdrożenia. W takiej sytuacji rolą part- nera nadal pozostaje serwisowanie ta- kiego rozwiązania.
Dbamy żeby value-added było dla nas standardem. My oraz nasi partnerzy stale proaktywnie doradzamy klien- tom, jak najlepiej zarządzać ich proce- sami. Ta standardowa wartość dodana zaczyna się od projektowania urządze- nia i trwa przez każdy miesiąc współ- pracy. w
nr 7-8 (285-286) • kwiecień 2016
iT Reseller 35
Zastanawiasz się czy w Twoim przypadku byłoby to 5 czy 50 procent?
Umów audyt na: sep.marketing@sharp.eu.