Page 36 - ITReseller_kwiecien_2016
P. 36
» RYNEK
e-Handel rośnie jak na drożdżach
Krzysztof Polak
Rynek e-commerce w Polsce charakteryzuje się dużą dynamiką rozwoju. To efekt stosowania nowych sposobów sprzedaży przez sieć, logistyki i dostawy – pozyskiwania nabywcy mobilnego, wielokanałowości czy personalizacji oferty.
Polski e-rynek jest wciąż we wstęp- nej fazie wzrostu. To, że z roku na rok rośnie o kilkanaście procent, zawdzięcza kilku sektorom han-
dlu detalicznego. Zwłaszcza segmen- ty elektroniki użytkowej, RTV, AGD i IT mocno stawiają na rozwój sprzedaży przez internet i poszerzają ją, wdraża- jąc nowe metody dotarcia do klienta – wskazują analitycy PMR.
Mobile commerce
Rynek sprzedaży realizowanej przez urzą- dzenia mobilne przemieszcza się powoli ku centrum zainteresowania podmiotów e-commerce. Już teraz zakupy doko- nywane w ten sposób (m-commerce) stanowią od kilkunastu do nawet kilku- dziesięciu procent wszystkich transakcji. Prognozy długoterminowe PMR, sięga- jące roku 2020 i lat następnych, mówią, że przez urządzenia mobilne będzie re- alizowane 50 proc. wszystkich zakupów w handlu elektronicznym.
Do zakupów użyło swojego telefonu 38 proc. pochodzących z Polski responden- tów Global Powers of Retailing 2015, bada- nia przeprowadzonego przez Deloitte; 57 proc. planuje to zrobić w przyszłości. W Europie zrobiło to średnio 41 proc. ankietowanych, a dodatkowo chce to zrobić 47 proc. Polska, obok Danii i Ro- sji, jest krajem, w którym między 2014
a 2015 r. m-commerce wzrósł o więcej niż 10 proc. Pod tym względem jest jed- nym z europejskich liderów.
– Nasze doświadczenia pokazują, że oso- by, które mają interakcję z daną marką przez kanały cyfrowe, kupują i wydają więcej. Współczynnik konwersji jest w ich przypadku nawet o 20 proc. wyższy niż wśród osób niekorzystających z kanałów cyfrowych w czasie zakupów – mówi Ol- gierd Cygan, partner w Deloitte Digital Central Europe.
Wielokanałowość
Umożliwienie nabywcy płynnego prze- chodzenia między różnymi kanałami sprzedaży, zwane wielokanałowością (omnichannel), to nowy trend, który szyb- ko znajduje entuzjastów w Polsce. – Wraz z upowszechnieniem się wielokanałowo- ści znaczenie zdalnie dokonywanych za- kupów będzie rosło w całej gospodarce. Za sprawą nowinek technologicznych i usilnych starań o przyjazną obsługę klienta kupującego przez internet e-za- kupy stają się prostszą i wygodniejszą for- mą handlu – ocenia Jarosław Frontczak, head retail analyst w PMR.
Omnichannel wymaga nakładów i nie tylko nowej organizacji procesów logi- stycznych (np. odbiór w placówce trady- cyjnej produktu kupionego w e-sklepie) oraz magazynowych (np. zwrot towaru
w markecie, dostawa do sklepu na za- mówienie klienta czy przesyłanie towaru między różnymi punktami sprzedaży), ale również nowych form obrotu gotów- ką (np. zwrot gotówki za towar zwrócony w sklepie stacjonarnym) i zarządzania informacją o produkcie (np. dane z cen- ników, informacje o dostępności produk- tów, specy kacje towaru itp.).
Sklepy, które stawiają na wielokanało- wość, muszą najpierw zadbać o przeme- blowanie utartych sposobów działania, co oznacza intensywne szkolenia, w któ- rych biorą udział pracownicy tradycyj- nych punktów sprzedaży. Wdrożenie wielokanałowości w dużym stopniu po- lega na implementacji oprogramowania, które choć oznacza nową jakość w śro- dowisku IT rmy, to musi być też ściśle zintegrowane z tradycyjnymi systemami wspierającymi biznes.
–Jeszcze parę lat temu wdrażano syste- my ERP/POS/WMS jako nowoczesne zin- tegrowane rozwiązania do zarządzania przedsiębiorstwem. Dzisiaj coraz częściej nazywane są mianem„dziedzictwa”(lega- cy), które stanowi jedną z istotnych barier przy wdrażaniu wielokanałowości – przy- znaje Roman Bałuta, członek Rady Izby Gospodarki Elektronicznej.
Jak dotąd w wielu dużych przedsiębior- stwach działy e-commerce były wyspe- cjalizowanymi zespołami cieszącymi się
36 iT Reseller
nr 7-8 (285-286) • kwiecień 2016