Page 49 - ITReseller_kwiecien_2016
P. 49

Ludzie lubią się otaczać ładnymi przedmiotami. Chcą się przy tym wyróżniać. A przecież liczy się pierwsze wrażenie. Dlatego wzornictwo jest uniwersalne. Odgrywa podobną rolę w każdej branży. Łyżeczka, okulary, ale też telewizor czy telefon powinny być dobrze zaprojektowane.
To jest już trwała tendencja. Użytkownicy bawią się kolorem, materiałem, fakturą. Od pewnego czasu nasza  rma nie wykorzystuje już obudów telefonów z tworzyw sztucznych, ale ze szkła i metalu. Są to materiały bardzo trwałe i estetyczne.
Niewątpliwie we wzornictwie widać jeden trend: minimalizm. Przedmioty powinny być jak najprostsze. Naprzykładwpilociedotelewizora–jaknajmniejprzycisków.Wtelewizorachniezmiennieważny
jest również user interface, czyli oprogramowanie, często pomijane, ale jakże istotne z punktu widzenia użytkownika.
Dlatego wiele naszych produktów powstaje we współpracy z klientami i ekspertami, m.in. w takiej dziedzinie jak gotowanie. Samsung stworzył Club des Chefs. Dzięki poradom członków Klubu Szefów Kuchni (z restauracji z gwiazdkami Michelina) projektujemy lepsze produkty do kuchni.
Mówi się, że wzornictwo tradycyjnie ma duże znaczenie dla kobiet. Od pewnego czasu telefony mają więc niebieskie czy zielone obudowy. Jednak zwracają na nie uwagę również mężczyźni. I wielu z nich wybiera na przykład złote.
ANNA PUTTS, dyrektor marketingu w Samsung Polska
mórkowych. Muszą mieć rozbudowaną pamięć i świetne aparaty fotogra czne. Ale nie tylko. Również wzornictwo, ro- zumiane jako zewnętrzna forma, stało się decydującym elementem sprzeda- ży. Za wielkie pieniądze  rmy zatrudnia- ją duże biura projektowe. Podobnie jest ze wszystkimi praktycznie produktami w sferze nowych technologii. Komputer, drukarka czy telefon mu- szą być ładne. Tak działa moda i obec- nie każda dziedzina rynku musi się tej tendencji podporządkować. Branża IT nie może funkcjonować inaczej. – Nie jest to zresztą nic nowego – podkreśla Katarzyna Rzehak. – W latach 30. ubie- głego wieku w Stanach Zjednoczonych narodził się styl streamline wykorzystu- jący obłe linie i aerodynamiczne kształ- ty. Jego ojcem był Amerykanin Ray- mond Loewy, który stwierdził: brzydota źle się sprzedaje. I to właściwie zamyka całą dyskusję.
Dobry Wzór
Trzy lata temu w organizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego konkursie Dobry Wzór pojawiła się ka- tegoria Nowe Technologie. W tym roku eksperci zgłosili 191 produktów. Domi- nują dwa trendy: virtual reality i tablety z dołączanymi stacjami dokującymi.
– Kiedyś była tendencja, żeby wszystkie urządzenia odchudzać – zwraca uwagę Katarzyna Rzehak. – Doszło do tego, że miały one coraz mniej funkcji. Obecnie obserwujemy modę dzielenia na ka-
wałki (moduły). Przedmioty składa się lub rozkłada – w zależności od potrzeb. Dzieje się tak zarówno w branży IT, jak i w meblarskiej. W tym roku do konkur- su eksperci zgłosili na przykład smart- fon z wymiennymi modułami. Poza tym wyszukali sporo urządzeń elektro- nicznych polskich marek. Problem po- lega na tym, że producenci nie widzą potrzeby uczestnictwa w takim współ- zawodnictwie.
Konkurs Dobry Wzór 2016 przebiega w trzech etapach:
1. W ramach monitoringu rynku pro-
wadzonego przez Instytut Wzornic- twa Przemysłowego eksperci powo- łani przez IWP wybierają do konkur- su produkty i usługi dostępne na pol- skim rynku, które spełniają kryteria wysokiej jakości wzornictwa.
2. Zainteresowani zostają poinformowa- ni o rekomendacji ich produktów przez ekspertów i otrzymują zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie.
3. Producenci (dostawcy) mogą zgłosić do konkursu produkty rekomendo- wane przez ekspertów.
– Naprawdę warto wziąć udział w na- szym konkursie. Odbywa się on pod pa- tronatem ministra rozwoju, zaś nagro- dzone produkty są prezentowane na wystawie, której towarzyszy profesjonal- nie przygotowany katalog. A co najważ- niejsze, dostawca ma prawo umieszczać na produkcie znaczek Dobry Wzór 2016. Korzyści są więc ewidentne – przekonu- je Katarzyna Rzehak. w
Naszą inspirację stanowi dążenie do harmonii  lozo i zen z pięknem natury. Na tegorocznym Milan Design Week hasłem przewodnim prezentacji naszych produktów było Glow of life (blask życia), które wyraża zamiar ożywienia produktów przez połączenie cyfrowych rozwiązań z innowacyjną technologią. Tymczasem potrzeby konsumentów ciągle się zmieniają.
Dlatego przy projektowaniu urządzeń skupiamy się na odbiorcach. Staramy się rozumieć, czego potrzebują,
i tworzyć rozwiązania, które wychodzą im naprzeciw.
Na przykład Asus jako pierwszy stworzył laptop 2w1 spełniający również funkcję tabletu. Nie dziwi więc, że
w tym roku ustanowiliśmy rekord, jeżeli chodzi o liczbę nagród w najbardziej prestiżowych konkursach – IF
i Red Dot.
W dzisiejszych czasach produkty techniczne wyrażają osobowość użytkownika i są traktowane jako akcesoria modowe. Na przykład seria tabletów ZenPad uosabia wyra nowaną stylistykę i funkcje rozrywkowe, będąc jednocześnie przedmiotem luksusowym. Smartwatche mają wiele możliwości personalizacji, co pozwala na podkreślenie wyjątkowego stylu każdej osoby.
HSUAN-WU WEI, dyrektor sekcji w Asus Design Center
nr 7-8 (285-286) • kwiecień 2016
iT Reseller 49


































































































   47   48   49   50   51