Page 87 - LiryDram_14-2017OK
P. 87

niatury, gdy zagęszczony emocjami bły- skawiczny zapis jest ważniejszy od prze- myślanej i na zimno kalkulowanej kom- pozycji, nazywa akcydensem życia. Nie- wątpliwie do tego nurtu należą, ujmujące subtelną poetyką i jednocześnie konkretną postawą wobec przemijania, miniatury Jo- anny Słodyczki z tomu Klucz do pamięci, a w szczególności takie jak: Październiko- wy lunapark, Pamięć skazana oraz Wiruję. Natomiast miniaturę Chwytam dzień, na- wiązującą w tytule do starożytnej senten- cji pochodzącej z poezji Horacego, cechuje wyjątkowe wyznanie, wyrażające twórcze credo autorki:
jestem zbieraczką chwil
Przypisy
1 Ulotne wrażenie; nastrojowy opis literacki, ob- raz lub utwór muzyczny.
2 Wierne odtwarzanie rzeczywistości, zgodność z rzeczywistością; prawda, realizm.
3 Powierzchowne, mechaniczne powtarzanie środków artystycznych czyichś lub własnych.
4 Styl poetycki stosowany często w literatu- rze barokowej, który charakteryzuje efektow- na forma utworu, nadużywanie metafor oraz różnorodne chwyty stylistyczne, takie jak: ali- teracje, anafory, paradoksy, inwersje, parente- zy, hiperbole i tym podobne, by osiągnąć po- żądany efekt.
5 Wizerunki Chrystusa, ukazującego się po zmartwychwstaniu Marii Magdalenie, w sztu- kach plastycznych określa się wyrażeniem No- li me tangere (Nie dotykaj Mnie, Nie zatrzymuj Mnie) – Chrystus przestawiany jest w nich jako ogrodnik z łopatą, bądź trzymający chorągiew.
6 Piotr Michałowski, Miniatura poetycka, „Pa- miętnik Literacki” rok 1994 nr 85/2, str. 116-
kolekcjonuję przemijanie
z pietyzmem składam w gablotkach
pamięci
migawki rzeczywistości 135.
świadoma
codziennego
odchodzenia w zapomnienie
Autore eksja wyrażona w roli kolekcjoner- ki nie tylko uzmysławia fakt, że trzeba cie- szyć się pełnią życia – dodatkowo kładzie nacisk na potrzebę uwieczniania migawek rzeczywistości.
Joanna Słodyczka, Klucz do pamięci, Wydawnictwo Signo 2016
7 Miniatura poetycka to utwór obejmujący naj- wyżej trzy zdania ściśle ze sobą powiązane i zestawione w sposób konieczny dla wyrazi- stego sensu całości; rozumiane jako pewna lo- giczna cząstka wypowiedzi (może być rozbudo- wana), a nie jako jednostka składniowa.
8 Carpe diem (łac.) dosłownie – chwytaj (skub) dzień; w Pieśniach (1, 11, 8). Chwytaj dzień, bo przecież nikt się nie dowie, jaką nam przy- szłość zgotują bogowie...
styczeń-marzec 2017
LiryDram 85


































































































   85   86   87   88   89