Page 22 - 02_LiryDram
P. 22
rium spotkania człowieka z człowiekiem i pewnego rodzaju potrzeby celebracji chwilowego współistnienia. Już w progu każdy mógł poczuć się podmiotowo i in- dywidualnie.
Oczywiście, powitanie to było i jest też pewnym rodzajem gry, ale gry obliczo- nej na otwarcie widza, pomagającej się ludziom otworzyć. Temu służy przyjęta tu „filozofia” uprawiania gry – kolosalny, autentyczny, czasami absolutnie morder- czy wysiłek aktorów jest jakimś rodzajem spowiedzi. Oni otwierają się, grając. I taka postawa otwarcia w sposób naturalny wy- wołuje odzew. Wtedy maska, która nosimy na co dzień, pęka. Gorset, który nas krę- pował, który hamował prawdziwe reakcje,
powolutku się rozluźnia, dając ujście dla prawdziwych emocji. Takie spotkanie pro- wadzi do nawiązania autentycznej relacji. Natomiast – wracając do Pani wcześniej- szego pytania – spotkanie nie jest jedynym sposobem, ale jednym ze sposobów istnie- nia człowieka oraz jego obrony przed mar- nością czasów. Myślę wszakże, że tym, co rzeczywiście o naszym człowieczeństwie decyduje, jest stosunek do drugiej osoby, czyli po prostu jakiś rodzaj miłości, w pięk- nym słowa tego znaczeniu. Nie chodzi mi o jakąś jej religijną interpretację, ale o pe- wien rodzaj empatycznego stosunku do drugiego człowieka. Zachwytu, radości, że jest ktoś drugi. Myślę, że w tym właśnie od- najdujemy ludzką twarz.
Pani Profesor...
Proszę mnie tak nie tytułować... jestem już zmęczona tą Panią Profesor! Proszę do mnie mówić po prostu: „Pani Ewo”...
Pani Ewo, dziękuję za nasze ludzkie spo- tkanie.
20 LiryDram luty 2014
EWA ŁUBIENIEWSKA – prof. UP. im. Komi- sji Edukacji Narodowej w Krakowie, autorka książek: „Fantazy Juliana Słowackiego, czy- li komedia na opak obrócona” (Wrocław 1985), „Laseczka dandysa i płaszcz proro- ka” (Kraków 1995), „Upiorny anioł. Wokół osobowości Juliusza Słowackiego” (Kraków 1998), „Czysta Forma i bebechy” (Kra- ków 2008). Zainteresowana od lat teatrem i kształceniem odbiorcy sztuki teatralnej; re- daktorka i współredaktorka m. in. podręcz- nika „W świecie literatury i teatru. Sztuka współuczestnictwa” (Kraków 2005).