Page 31 - 06_LiryDram
P. 31

Witkacego, jak kobietę, łatwiej kochać, niż zrozumieć, ale kochać warto.
Złotych myśli prof. Deglera było podczas Urodzin o wiele więcej, choćby „Talentami i pracą ludzie się witkacą”.
Jeden z ciekawszych prezentów podarowa- nych Teatrowi na urodziny to kopia odnale- zionego niedawno listu Witkacego do Marusi Kasprowiczowej z kwietnia 1931 r. To prezent od Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie podarowany przez Piotra Kyca, prezesa Sto- warzyszenia im. Jana Kasprowicza.
Witkacy na znaczku
Szczególny prezent przygotowała Poczta Polska – dokładnie w 130. urodziny Wit- kacego, 24 lutego – wszedł w obieg zna- czek dedykowany temu artyście. Znaczek ma wartość 5,2 zł. Autorem projektu jest Agnieszka Sancewicz. Uroczysta prezen- tacja nowego znaczka odbyła się podczas obchodów urodzinowych w Teatrze Witka- cego.
Leszek Zegzda, członek Zarządu Woje- wództwa Małopolskiego wręczył medale „Polonia Minor” aktorom: Dorocie Ficoń, Krzysztofowi Najborowi oraz Krzysztofowi Łakomikowi.
Trudno wymienić wszystkie atrakcje, któ- re Teatr Witkacego przygotował podczas
5-dniowych obchodów. Oprócz premiery, były spektakle, którzy stali bywalcy teatru, dobrze już znają, w tym „CCY-WITKAC-Y”, „Halny”, „Kobieta. Istnienia poszczególne” czy „Ha!Sio(R) czyli Nie drażnić kota”. Swój spektakl „John Doe” inspirowany „Wariatem i zakonnicą” pokazał „Trap Door Theatre” z Chicago. Co wieczór były koncerty, wystąpił m. in. Tomasz Stańko i Max Klezmer Band.
Tłumacze Witkacego łączcie się
W ramach urodzin do Teatru Witkacego zjechali się tłumacze Witkacego z różnych stron Europy m. in. Włoch, Hiszpanii, Nie- miec, Rosji, Serbii czy Słowenii. Pretekstem było Międzynarodowe Sympozjum Tłuma- czy Witkacego, które poprowadził prof. Janusz Degler. – To prawdziwi pasjonaci, którzy robią to najczęściej bezinteresow- nie – mówił o nich witkacolog z Wrocławia, podkreślając jednocześnie, że tłumaczenie neologizmów autora „Szewców” to zadanie niezwykle trudne, a wręcz karkołomne. Prof. Degler mówił też o recepcji dzieł Wit- kacego, który wyprzedził swoją epokę i dla- tego był całkowicie osamotniony intelektu- alnie i artystycznie. – Jego głos był głosem Kasandry w Pacanowie – powtarzał za Kon- stantym Puzyną prof. Degler. – To, co opisał Witkacy – krach wartości, psychozę darem-
styczeń-marzec 2015 LiryDram 29


































































































   29   30   31   32   33