Page 18 - ITReseller_pazdziernik 2015
P. 18

» TEMAT NUMERU | PAMIĘCI MASOWE
z różnymi systemami operacyjnymi ( Windows/Linux/Unix) bezpośrednio na serwerze, bez konieczności posia- dania VMware, Citrix czy Hyper-V. Dru- gi rodzaj wirtualizacji to tzw. lekka wir- tualizacja LXC, która w porównaniu z Virtualization Station umożliwia uru- chomienie kilku instancji Linux w ob- rębie jednego serwera QNAP. Ostatnią wersją jest Docker.
W roli peceta
NAS Anno Domini 2015 to urządze- nie bogato wyposażone w funkcje. Tak bogato, że może być wykorzysty- wane w różnych celach. Grzegorz Bie- lawski uważa, że ciekawym pomysłem jest wykorzystywanie serwera Qnap ja- ko PC dzięki opcji wirtualizacji i porto- wi HDMI. Po podłączeniu myszki, kla- wiatury i monitora paroma kliknięciami można wyświetlić obraz z maszyny wir- tualnej bezpośrednio na ekran monito- ra, a następnie pracować na niej jak na normalnym komputerze. To wygodne rozwiązanie dla użytkowników domo- wych. Dzięki temu mogą łatwiej zarzą- dzać swoim serwerem NAS. Ale jest to także dobre dla firm, bo w ten sposób mogą uniknąć wydawania pieniędzy na dodatkowe urządzenie.
To, rzecz jasna, nie koniec możliwo- ści współczesnego NAS-a. Pojawiają się już na rynku serwery z wewnętrz- nymi portami mSATA, służącymi do podłączania dysków SSD przeznaczo- nych do buforowania. Bardzo ciekawą funkcją aplikacji Virtualization Station jest migawka do nagrywania stanu systemu maszyny wirtualnej w usta- lonym punkcie czasu. W razie awarii maszyny wirtualnej użytkownicy mo- gą szybko cofnąć stan urządzenia do chwili wykonania migawki i w ten spo- sób zapewnić ciągłość działania sys- temu operacyjnego. Dzięki tym usta- lanym przez administratora zezwole- niom użytkownicy mogą pracować niezależnie od siebie, nie martwiąc się o utratę danych lub zakłócenie pracy w wyniku przypadkowego wyłączenia maszyny wirtualnej przez innego użyt- kownika.
Dziś, jutro, pojutrze...
Klienci mają swoje upodobania i na- wyki. Według Żukowskiego potencjal- ni nabywcy NAS-ów w pierwszej ko- lejności pytają o cenę i liczbę dysków,
a w dalszej o to, czy jest to urządzenie wolnostojące, czy instalowane w sza- fie. Stosunkowo najrzadziej padają py- tania o procesor i pamięć. Resellerom zależy na wsparciu i wielu dystrybu- torów to wsparcie oferuje – głównie w postacie usług doradczych.
Co równie ważne dla dalszego rozwoju rynku, jest coraz większe zainteresowa- nie NAS-ami użytkowników z mniej za- sobnym portfelem. Widać, że nie jest to rynek zamknięty tylko dla ludzi zasob- nych w gotówkę i dla firm. Urządzenia bogato wyposażone w funkcje można kupić w sklepach z elektroniką już za około 350 złotych. Zdaniem Grzegorza Całuna możliwość konfiguracji, duża pojemność, opcja zdalnej komunikacji przez chmurę, a nawet możliwość wy- korzystania dysku jako rejestratora dla systemu monitoringu czterech kamer to argumenty przemawiające do użyt- kownika końcowego.
Producenci podkreślają, że klienci naj- chętniej wybierają najtańsze dyski sie- ciowe – zazwyczaj o pojemności 1 TB. Taki sprzęt wystarczy do składowania zdjęć i plików multimedialnych. Insta- lacja dysku sieciowego potrafi dodat- kowo zabezpieczyć dane użytkow- nika przez możliwość utworzenia lu- strzanej kopii w konfiguracji dysków RAID.
– Dysk sieciowy może również praco- wać jako rejestrator dla czterech ka- mer domowych, więc instalacja mo- nitoringu może iść w parze z kupnem dysku sieciowego – mówi Grzegorz Całun.
Prognozy na przyszłość rozwiązań NAS są dobre. Daniel Żukowski za- uważa, że NAS-y są nie tylko coraz lep- sze, ale coraz bardziej przypominają macierze dyskowe. Z kolei macierze przejmują funkcje NAS. Urządzenia będą się rozwijały w taki sposób, aby sprostać wymaganiom usług w chmu- rze, a także z uwzględnieniem wirtuali- zacji i klastrów obliczeniowych. Tren- dem będzie też miniaturyzacja, poja- wią się dyski o coraz większej pojem- ności. Niektórzy producenci pracują nad wprowadzeniem urządzeń NAS z kontrolerami Fibre Channel i iSCSI. Z kolei zdaniem Netgera w najbliż- szym czasie wielu producentów cze- ka modernizacja systemów plikowych, co ma się przełożyć na polepszenie ochrony plików. w
Czas zmian
O nowych trendach
i najciekawszych wydarzeniach na rynku pamięci masowej rozmawiają: Jerzy Adamiak – konsultant ds. Systemów Pamięci Masowej, Alstor, Mirosław Chełmecki – dyrektor Działu Pamięci Masowych, Veracomp, Krzysztof Lorant – Hitachi Data Systems Business Development Manager,
a ze strony „iT Resellera” Wojciech Urbanek – redaktor naczelny
18 iT Reseller
nr 15–16 (273–274) • październik 2015


































































































   16   17   18   19   20