Page 19 - ITReseller_pazdziernik 2015
P. 19

» DEBATA
WOJCIECH URBANEK – Informacja o przejęciu EMC przez Della zasko- czyła nawet ekspertów od pamięci masowych. Jak skomentujecie Pa- nowie tę transakcję?
MIROSŁAW CHEŁMECKI – Dell z pewnością dużo skorzysta na tej transakcji, ponieważ otrzymuje dostęp do rynku rozwiązań korporacyjnych, gdzie EMC było bardzo mocne. Nato- miast dla EMC otwierają się drzwi do nowych klientów, kupujących nie tyl- ko macierze, ale również serwery. Tutaj EMC nie mogło konkurować z HP. Nie ukrywam, że sama fuzja była dla mnie zaskoczeniem, Dell przecież wcześniej kupił EquaLogic czy Compollenta. Co zrobi z tymi systemami? Ale to pyta- nie, na które musi sobie odpowiedzieć sam Michael Dell.
del dystrybucji selektywnej, w związ- ku z tym oferowało partnerom wyższe marże niż Dell. Niewykluczone, że to się zmieni i spadek marż na produkty EMC sprawi, że resellerzy zaczną poszukiwać alternatywy.
KRZYSZTOF LORANT – Ze względu na fakt, iż globalnie łączą nas umowy z obiema stronami, pozwolę sobie po- wstrzymać się od wypowiadania na temat wspomnianej umowy.
Mogłoby się wydawać, że branża pamięci masowych będzie prawdzi- wym eldorado. A tymczasem przy- chody ze sprzedaży producentów macierzy dyskowych są na stałym poziomie lub nawet spadają. Czy nie jest to paradoks?
za 1 GB danych idą w dół, więc przy- chody nie rosną. Posłużę się przykła- dem technologii FMD opracowanej przez HDS. Przeciętny dysk SSD posia- da czas odpowiedzi rzędu 0,2 milise- kundy i 20 tys. IOPS, zaś FMD cechuje ten sam czas odpowiedzi, ale 100 tys. IOPS. Przy odpowiedniej ilości modu- łów FMD okaże się, że zakup dla klien- ta staje się opłacalny, a pozornie przy- chody dla producenta spadną.
MIROSŁAW CHEŁMECKI – Kiedy ob- serwujemy finalne zestawienia, oka- zuje się, że przychody rosną, a wyniki finansowe producentów pamięci ma- sowych są całkiem dobre.
Nie do końca się z tym zgodzę. We- dług IDC w drugim kwartale 2015 ro- ku niemal wszyscy najważniejsi pro-
JERZY ADAMIAK – Transakcja bezpo- średnio dotyka Avnetu czy Veracompu – dystrybutorów posiadających w swo- jej ofercie produkty Della bądź EMC. Z punktu widzenia firmy Alstor to ko- rzystna sytuacja. Ubył nam jeden kon- kurent. Myślę, że różnego rodzaju za- wirowania, które pojawią się w kana- le partnerskim, otwierają przed nami nowe szanse. Liczymy, że uda się nam ją wykorzystać i przejmiemy przynaj- mniej kilku partnerów Della i EMC.
MIROSŁAW CHEŁMECKI – EMC dba- ło o swoich partnerów i stosowało mo-
MIROSŁAW CHEŁMECKI – Proszę zwrócić uwagę na ceny nośników w 2014 roku. Były wyższe od tych ofero- wanych obecnie, a taka tendencja wy- stępuje już od dłuższego czasu. W re- zultacie producenci sprzedają więcej powierzchni dyskowej, ale za mniejsze pieniądze.
KRZYSZTOF LORANT – Każdy liczą- cy się producent znajdzie zestawie- nie, w którym będzie najlepszy. Mo- że to być ilość sprzedanych terabaj- tów, przychody czy IOPS. Inni, ma- jący skromniejsze wyniki, pochwalą się największymi przyrostami. Ceny
ducenci odnotowali spadki sprzedaży w ujęciu rocznym. W przypadku Net- App było to prawie 20 procent.
MIROSŁAW CHEŁMECKI – To praw- da, NetApp ma kłopoty, ale w przypad- ku innych vendorów sytuacja wygląda całkiem dobrze. Przez pryzmat jednego gracza nie można oceniać całego ryn- ku. Obroty innych są albo płaskie, albo delikatnie rosną. Ale należy pamiętać, że nadal są to rentowni vendorzy.
JERZY ADAMIAK – Ale proszę zwró- cić uwagę, iż bardzo aktywne na rynku start-upy, np. Pure Storage, nie mogą
nr 15–16 (273–274) • październik 2015
iT Reseller 19


































































































   17   18   19   20   21