Page 380 - Basic College Mathematics with Early Integers
P. 380

S E C T ION  5 .1 I RATIOS                     357

                                              16 gallons
              Concept Check True or false?             is a rate. Explain.
                                              4 gallons

            Objective      Finding Unit Rates
            A unit rate is a rate with a denominator of 1. A familiar example of a unit rate is
            55 mph, read as “55 miles per hour.”This means 55 miles per 1 hour or
                55 miles
                         Denominator of 1
                1 hour
                                                                     In this context,
                                                          the word “per” translates to
                                                          division.



              Writing a Rate as a Unit Rate

              To write a rate as a unit rate, divide the numerator of the rate by the denominator.


             Example 9      Write as a unit rate:  $31,500 every 7 months               PRACTICE 9
                                                                                        Write as a unit rate: 3200 feet
             Solution:                                                                  every 8 seconds

                 31,500 dollars     4,500
                   7 months      731,500

             The unit rate is

                 4500 dollars
                            or 4500 dollars/month  Read as,“4500 dollars per month.”
                   1 month
              Work Practice 9


             Example 10      Write as a unit rate:  337.5 miles every 15 gallons of gas  PRACTICE 10
                                                                                        Write as a unit rate: 78 bushels
             Solution:                                                                  of fruit from 12 trees

                 337.5 miles       22.5
                 15 gallons    15337.5

             The unit rate is

                 22.5 miles
                           or 22.5 miles/gallon  Read as,“22.5 miles per gallon.”
                  1 gallon
              Work Practice 10


            Objective      Finding Unit Prices
                                                                                        Answers
            Rates are used extensively in sports, business, medicine, and science. One of the  400 ft
                                                                                        9.    or 400 ft/sec
            most common uses of rates is in consumer economics. When a unit rate is “money  1 sec
            per item,” it is also called a unit price.                                     6.5 bushels
                                                                                        10.        or 6.5 bushels/tree
                                                                                             1 tree
                                price
                unit price =
                           number of units                                                Concept Check Answer
                                                                                        false; a rate compares different
                                                                                        kinds of quantities
   375   376   377   378   379   380   381   382   383   384   385