Page 381 - Basic College Mathematics with Early Integers
P. 381

358                            C HAPTE R 5 I RATIO, PROPORTION, AND MEASUREMENT


        PRACTICE 11                     Example 11      Finding Unit Price
        An automobile rental agency     A store charges $3.36 for a 16-ounce jar of picante sauce. What is the unit price in
        charges $170 for 5 days for a   dollars per ounce?
        certain model car.What is the
        unit price in dollars per day?  Solution:










                                           unit        price         $3.36      $0.21
                                                =                =           =         or $0.21 per ounce
                                           price  number of units  16 ounces   1 ounce

                                          Work Practice 11



        PRACTICE 12                     Example 12      Finding the Best Buy
        Approximate each unit price to  Approximate each unit price to decide which is the better buy: 4 bars of soap for
        decide which is the better buy  $0.99 or 5 bars of soap for $1.19.
        for a bag of nacho chips: 11
        ounces for $2.32 or 16 ounces
        for $3.59.







                                        Solution:

                                         unit  =   price  =   $0.99  ≠  $0.25 per bar    0.247  ≠0.25
                                        price   no. of units  4 bars     of soap        40.990
                                                                                                     (“is approximately”)

                                         unit  =   price  =   $1.19  ≠  $0.24 per bar    0.238  ≠0.24
                                        price   no. of units  5 bars     of soap        51.190

                                        Thus, the 5-bar package is the better buy.

                                          Work Practice 12










                                                                                                                    Copyright 2012 Pearson Education, Inc.







        Answers
        11. $34 per day
        12. 11-oz bag
   376   377   378   379   380   381   382   383   384   385   386