Page 381 - Basic College Mathematics with Early Integers
P. 381
358 C HAPTE R 5 I RATIO, PROPORTION, AND MEASUREMENT
PRACTICE 11 Example 11 Finding Unit Price
An automobile rental agency A store charges $3.36 for a 16-ounce jar of picante sauce. What is the unit price in
charges $170 for 5 days for a dollars per ounce?
certain model car.What is the
unit price in dollars per day? Solution:
unit price $3.36 $0.21
= = = or $0.21 per ounce
price number of units 16 ounces 1 ounce
Work Practice 11
PRACTICE 12 Example 12 Finding the Best Buy
Approximate each unit price to Approximate each unit price to decide which is the better buy: 4 bars of soap for
decide which is the better buy $0.99 or 5 bars of soap for $1.19.
for a bag of nacho chips: 11
ounces for $2.32 or 16 ounces
for $3.59.
Solution:
unit = price = $0.99 ≠ $0.25 per bar 0.247 ≠0.25
price no. of units 4 bars of soap 40.990
(“is approximately”)
unit = price = $1.19 ≠ $0.24 per bar 0.238 ≠0.24
price no. of units 5 bars of soap 51.190
Thus, the 5-bar package is the better buy.
Work Practice 12
Copyright 2012 Pearson Education, Inc.
Answers
11. $34 per day
12. 11-oz bag

