Page 386 - Basic College Mathematics with Early Integers
P. 386

S E C T ION  5 .1 I RATIOS                     363

            For Exercises 55 and 56, round the rates to the nearest tenth.


            55. One student drove 400 miles in his car on 14.5 gallons  56. Charlotte Leal is a grocery scanner who can scan an
                of gasoline. His sister drove 270 miles in her truck on  average of 100 items in 3.5 minutes while her cousin
                9.25 gallons of gasoline.                            Leo can scan 148 items in 5.5 minutes.
                a. Find the unit rate of the car.                    a. Find the unit rate of Charlotte.
                b. Find the unit rate of the truck.                  b. Find the unit rate of Leo.
                c. Which vehicle gets better gas mileage?            c. Who is the faster scanner?


            Objective  Find each unit price. See Example 11.

            57. $57.50 for 5 DVDs                                58. $0.87 for 3 apples


            59. $1.19 for 7 bananas                              60. $73.50 for 6 lawn chairs


            Find each unit price and decide which is the better buy. Round to three decimal places.Assume that we are comparing
            different sizes of the same brand. See Examples 11 and 12.

            61. Crackers:                                      62. Pickles:
                $1.19 for 8 ounces                                $1.89 for 32 ounces
                $1.59 for 12 ounces                               $0.89 for 18 ounces


            63. Frozen orange juice:                           64. Eggs:
                $1.69 for 16 ounces                               $0.69 for a dozen
                $0.69 for 6 ounces                                                1
                                                                  $2.10 for a flat a2   dozenb
                                                                                  2

            65. Soy sauce:                                     66. Shampoo:

                12 ounces for $2.29                               20 ounces for $1.89
                8 ounces for $1.49                                32 ounces for $3.19


            67. Napkins:                                       68. Crackers:

                100 for $0.59                                     20 ounces for $2.39
                180 for $0.93                                     8 ounces for $0.99




            Review


            Divide. See Section 4.4.

            69. 920.7                 70. 760.2                71. 3.70.555              72. 4.61.15




            Concept Extensions


                          11                     15                                     40
            73. Is the ratio   the same as the ratio of   ?  Explain  74. Explain why the ratio   is incorrect for Exercise 23.
                          15                     11                                     17
                your answer.
   381   382   383   384   385   386   387   388   389   390   391