Page 386 - Basic College Mathematics with Early Integers
P. 386
S E C T ION 5 .1 I RATIOS 363
For Exercises 55 and 56, round the rates to the nearest tenth.
55. One student drove 400 miles in his car on 14.5 gallons 56. Charlotte Leal is a grocery scanner who can scan an
of gasoline. His sister drove 270 miles in her truck on average of 100 items in 3.5 minutes while her cousin
9.25 gallons of gasoline. Leo can scan 148 items in 5.5 minutes.
a. Find the unit rate of the car. a. Find the unit rate of Charlotte.
b. Find the unit rate of the truck. b. Find the unit rate of Leo.
c. Which vehicle gets better gas mileage? c. Who is the faster scanner?
Objective Find each unit price. See Example 11.
57. $57.50 for 5 DVDs 58. $0.87 for 3 apples
59. $1.19 for 7 bananas 60. $73.50 for 6 lawn chairs
Find each unit price and decide which is the better buy. Round to three decimal places.Assume that we are comparing
different sizes of the same brand. See Examples 11 and 12.
61. Crackers: 62. Pickles:
$1.19 for 8 ounces $1.89 for 32 ounces
$1.59 for 12 ounces $0.89 for 18 ounces
63. Frozen orange juice: 64. Eggs:
$1.69 for 16 ounces $0.69 for a dozen
$0.69 for 6 ounces 1
$2.10 for a flat a2 dozenb
2
65. Soy sauce: 66. Shampoo:
12 ounces for $2.29 20 ounces for $1.89
8 ounces for $1.49 32 ounces for $3.19
67. Napkins: 68. Crackers:
100 for $0.59 20 ounces for $2.39
180 for $0.93 8 ounces for $0.99
Review
Divide. See Section 4.4.
69. 920.7 70. 760.2 71. 3.70.555 72. 4.61.15
Concept Extensions
11 15 40
73. Is the ratio the same as the ratio of ? Explain 74. Explain why the ratio is incorrect for Exercise 23.
15 11 17
your answer.

