Page 208 - F2 - MA Integrated Workbook STUDENT 2018-19
P. 208
Chapter 9
Example 3
At the start of a heating process 1,000 kg of material costing $18 per kg is
input. Normal loss is expected to be 10% of input which can be sold for $1.80
per kg. Labour costs are $1,800 and overheads are $900. Output was 950
kg.
Step 1 – balance the units and determine any loss/gain
Input = Output + Loss
1,000kg + 50kg (AG) = 950kg + 100kg (NL)
Step 2 – value the normal loss
NL 100kg × $1.80 = $180
Step 3 – calculate the average cost per unit
The cost per unit = net cost of inputs ÷ expected output
Inputs $18,000 + $1,800 + $900 = $20,700
Net costs = $20,700 - $180 = $20,520
Expected output = 1,000 units × 90% = 900 units
The cost per unit = $20,520 ÷ 900 units = $22.80 per unit
Step 4 – value the output and complete the process account
Process account
Kg $ Kg $
Materials 1,000 18,000 Output 950 21,660
Labour 1,800 Normal loss 100 180
Overheads 900
Abnormal gain 50 1,140
––––– –––––– ––––– ––––––
1,050 21,840 1,050 21,840
––––– –––––– ––––– ––––––
200