Page 257 - P1 Integrated Workbook STUDENT 2018
P. 257

Answers










                   Example 2




                   ABC has determined that their production budget for product X next year will
                   be 10,500 units. Every unit of product X uses 2 kg of material Y. ABC currently
                   has 200 kg of material Y in inventory and would like to see this fall to 150 kg
                   by the end of the year. Material Y is expected to cost $4 per kg.

                   Calculate the budgeted material usage, material purchases for Y and the
                   total material cost for Y.

                   Solution

                   Material usage = production budget × standard material usage per unit

                   Material usage = 10,500 units × 2 kg = 21,000 kg

                   Material purchases = materials usage + closing inventory – opening inventory


                   Material purchases = 21,000 kg + 150 kg – 200 kg = 20,500 kg

                   Material cost = material purchases × cost per kg

                   Materials cost = 20,500 kg × $4/kg = $82,000



































                                                                                                      253
   252   253   254   255   256   257   258   259   260   261   262