Page 44 - P1 Integrated Workbook STUDENT 2018
P. 44

Chapter 3










                  Example 2



                   The organisation is considering further processing each product. This would
                   provide the following:

                                          Extra fixed costs     Existing variable      Revised selling
                                                                  cost per unit          price per kg
                   Product A                    $280                  $2.00                 $8.40
                   Product B                    $160                  $1.40                 $4.50

                   Allocate the joint costs between the products on the basis of the net
                   realisable value of each product.

                   Solution
                                                            Product A       Product B         Total
                   Revenue:                                      $               $              $
                   Product A: 100 × $8.40                       840
                   Product B: 200 × $4.50                                       900
                   Extra costs:
                   Product A: (100 × $2.00) + $280              480
                   Product B: (200 × $1.40) + $160                              440
                   Net realisable value                         360             460            820

                   Share of joint costs:

                   Product A:        $360/$820 × $750   = $329.27        = $3.29/kg

                   Product B:        $460/$820 × $750   = $420.73        = $2.10/kg




                  Illustrations and further practice


                  Now try example 1 from Chapter 3.













               40
   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49