Page 48 - P1 Integrated Workbook STUDENT 2018
P. 48

Chapter 3





                   Solution
                                                                       Standard            Ultra
                   Selling price per unit                                 $80              $120
                   Material costs per unit                                $20               $24
                   Throughput                                             $60               $96
                   Throughput per hour at bottleneck                      $60               $48
                   Production rank                                           1                 2

                   Production plan:
                                       Units        Hours per        Bottleneck       Throughput
                                                       unit         hours used              $
                   Standard           40,000             1             40,000           2,400,000
                   Ultra                5,000            2             10,000             240,000
                                                                                      –––––––––
                                                                                        2,640,000
                   Factory costs                                                        2,000,000
                                                                                      –––––––––
                   Gross profit                                                           640,000
                                                                                      –––––––––





                  Illustrations and further practice



                  Now try examples 2 and 3 from Chapter 3.




























               44
   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53