Page 228 - F1 Integrated Workbook STUDENT 2018
P. 228

Chaptter 14








                   Exxampple 1




                   Thee following costs relaate to a unit of inventoory:

                   Cosst of raw mmaterials           $1.00

                   Direect labour                    $0 0.50


                   Durring the yeear $60,0000 of fixed pproduction overheadss were incuurred. 8,0000
                   unitts were prooduced during the yeear which is lower thaan the normmal level oof
                   10,000 units. This was aas a result t of a fault wwith some machineryy which
                   resulted in 2,0000 units hhaving to bbe scrapped.

                   At tthe year-ennd, 700 unnits are in cclosing inveentory.

                   Reqquired:


                   Whhat is the ccost of cloosing inveentory?

                   Sollution

                   Prooduction ovverheads sshould be aallocated bbased on thhe normal level of
                   prooduction, i.ee. 10,000 uunits.

                   $600,000/10,000 units = $6.00 per unit.

                   Cosst per unit:

                                                                                    $
                   Raww materialss                                                 1.000
                   Direect labour                                                  0.500
                   Prooduction ovverheads                                          6.000
                                                                                   ––––
                   Tottal cost perr unit                                           7.500
                   Cosst of 700 uunits in clossing inventtory = 700 × $7.50 = $5,250.















               218
   223   224   225   226   227   228   229   230   231   232   233