Page 232 - F1 Integrated Workbook STUDENT 2018
P. 232

Chapter 14





                   (b)   Average cost method

                   Total purchases = 200 + 100 + 150 = 450 units

                   Total cost of purchases =

                   200 × $15 =             $3,000
                   100 × $18 =             $1,800
                   150 × $20 =             $3,000
                                          ––––––
                                          $7,800
                   Weighted average cost = $7,800/450 units = $17.33 per unit


                   Total cost of closing inventory = 200 units × $17.33 = $3,467

                   Note: An alternative approach could be to calculate the average cost after
                   each transaction, i.e. after day 2 total purchases $4,800/total 300 units = cost
                   of $16. After the sale has taken place this would leave 50 units in inventory
                   valued at $16 per unit = $800. This would then be added to additional
                   purchases to calculate future average costs. Therefore, on day 4, purchases of
                   $3,000 would be added to $800 = $3,800/total units of 200 = cost of $19 per
                   unit. This would result in a higher closing inventory value of $3,800.











































               222
   227   228   229   230   231   232   233   234   235   236   237