Page 230 - F1 Integrated Workbook STUDENT 2018
P. 230

Chaptter 14








                   Exxampple 2




                   Calculation off the cost oof inventoryy using FIFFO and aveerage costt

                   Thee following purchasess and saless took placce in Tyronne during thhe first fouur
                   dayys of June:

                   Dayy 1 Openinng inventorry nil

                   Dayy 1 Purchaase 200 units at $15 pper unit


                   Dayy 2 Purchaase 100 units at $18 pper unit

                   Dayy 3 Sales oof 250 unitss at $30 peer unit

                   Dayy 4 Purchaase 150 units at $20 pper unit

                   Reqquired:


                   Callculate thee cost of innventory aat the endd of day 4 for Tyronee using:

                   (a)  the FIFOO method;;

                   (b)  the averrage cost method.



































               220
   225   226   227   228   229   230   231   232   233   234   235