Page 254 - Microsoft Word - 00 BA3 IW Prelims STUDENT.docx
P. 254

Chapter 14








                  Example 1




                   Product X is purchased at a cost of $5 per unit and is normally sold to
                   customers for $9 per unit. Due to changed market conditions, product X can
                   now only be sold for $6 per unit, subject to incurring packaging and delivery
                   costs of $1.50 per unit.

                   Required:

                   How is inventory valued in this situation?

                   Example 1: Solution


                   Determine the lower of cost and net realisable value for product X as follows:

















































               248
   249   250   251   252   253   254   255   256   257   258   259