Page 258 - Microsoft Word - 00 BA3 IW Prelims STUDENT.docx
P. 258

Chapter 14





                   Example 2: Solution

                   (a) Inventory valuation

                        1     FIFO basis

                              With this method of inventory valuation it is assumed that the oldest
                              items of inventory are sold first, thereby leaving the business entity
                              with the most recently purchased items. This provides the most
                              recent valuation for the remaining items of inventory as it uses a
                              recent purchase price to value the majority of goods.

                              When INV sells the 7 units on 5 January we assume it sells the
                              oldest items first. Therefore INV will sell all 5 units of opening
                              inventory, plus purchased 2 units purchased on 2 January. This
                              leaves INV with the following items:
















                        2     Periodic AVCO basis

                              With this inventory valuation method, we work out an average cost
                              per unit based upon the cost of opening inventory plus the cost of
                              all purchases made during the accounting period as follows:

                              Average cost per unit: ((5 × $3.50) + (5 × $4.00) + (5 × $5.00) + (5 ×
                              $5.50))/20 units = $4.50 per unit

                              Closing inventory cost = 13 units × $4.50 = $58.50

                              Cost of sales = 7 units × $4.50 = $31.50

















               252
   253   254   255   256   257   258   259   260   261   262   263