Page 184 - 10-Жаҳон тарихи метод ўзбек
P. 184

@edurtm_uz




    Respublika
  ta’lim markazi
                     Darsning maqsadi: XX asrning ikkinchi yarmida ilm-fan va madaniyatning rivoj-
                  lanishini tushuntirib berish.
                     Darsda  shakllantiriladigan  tayanch  bilimlar:  insoniyat  uchun  muhim  bo‘lgan
               METODIK QO‘LLANMA  METODIK QO‘LLANMA  METODIK QO‘LLANMA   art, konveyer, postmodernizm kabi tushunchalarning mohiyatini tushunib oladi;
                  kash fiyotlarni aniq dalillar va ko‘rgazmali vositalar yordamida ko‘rsatib berish.
                     Darsdan kutiladigan natijalar:
                     • o‘quvchi lazer, kompyuter, integral mikrosxema, ARPANET, abstraksionizm, pop


                     • ilm-fan va madaniyat haqidagi tarixiy faktlarni bilib oladi;
                     •  topshiriqlarni  bajarish  jarayonida  o‘rganilayotgan  davr  ilm-fani  va  madaniyatiga
                  doir maʼlumot lardan foydalana oladi;
                     • ilm-fan va madaniyatning rivojlanish sabablarini tahlil qiladi;
                     • ilm-fan va madaniyat bilan bog‘liq muhim ko‘rsatkichlarni umumlashtiradi.
                     Darsning borishi:
                     I. Faollashtiruvchi bosqich.
                     1-topshiriq.  O‘zlashtirilgan  bilimlarni  takrorlash.  O‘qituvchi  o‘quvchilarga
                  avval  o‘zlashtirilgan  bilimlari  asosida  “Fan-texnika  inqilobiga  sabab  bo‘lgan  omillar”
                  mavzusida erkin yozish topshirig‘ini beradi.
                     II. Asosiy bosqich.
                     2-topshiriq. Mulohaza uchun savollar.
                     1. Dunyoda birinchi temiryoʻl qachon qurilgan va u nimaga xizmat qilgan?
                     2. Sizningcha, XIX asr oxiri – XX asr boshlarida ilm-fan rivojining yangi bosqichga
                  koʻta rilishiga sabab boʻlgan omillar qaysilar?
                     3-topshiriq.  O‘qituvchi  maʼruzani  davom  ettirgan  holda  sovuq  urush  davrining
                  asosiy  kashfiyotlari  haqida  aytib  o‘tadi.  Darslikda  berilgan  sovuq  urush  davrining
                  top-7  kashfiyotini  tanishtiradi  va  ushbu  kashfiyot  ro‘yxatini  davom  ettirish  bo‘yicha
                  o‘quvchilardan fikrlar so‘raladi.
                     O‘qituvchi  o‘quvchilarga  qadriyatlar  tizimidagi  o‘zgarishlarni  ham  aytib  o‘tadi  va
                  doskaga quyidagi jadvalni chizib, shu bo‘yicha o‘quvchilarning fikrlari bilan tanishadi.

                                                           1-jadval




                    T/r      San’at yo‘nalishi uslublari        Paydo bo‘lishiga sabab bo‘lgan omillar



                     1              Abstraksionizm




                     2                  Pop art


                     3             Postmodernizm


                     III. Refleksiya bosqichi.
                     4-topshiriq.  Esse  yozish.  “XX  asrning  ikkinchi  yarmida  insoniyat  hayotidagi
                  olamshumul kashfiyotlar” mavzusida asoslangan esse yozish.





                                                            184
   179   180   181   182   183   184   185   186   187   188   189