Page 52 - MAKSİMUM BİZ | NİSAN 2021
P. 52

KÜLTÜR - SANAT
Ankara Sanat Tiyatrosu’nun
Yaşam Mücadelesine Destek Olalım
Pandemi nedeniyle Türkiye’deki kültür-sanat camiası sıkıntı içerisinde. Ankara Sanat Tiyatrosu (AST) da bu sıkıntıdan payını alanlardan. Uzun yıllardır seyircisiyle buluştuğu tarihi sahneden bir süre önce ayrılmak durumunda kalan AST 57 yıllık sanat mücadelesine Bilkent Sahne’de devam ediyor. AST, pandemi kuralları çerçevesinde salonların açılması sonrası
Kadın Oyunları Festivali’yle yeniden seyircilerine merhaba dedi. Anadolu Sigorta olarak
biz de, tiyatro tarihimizin en önemli salonlarından biri olan ve geçtiğimiz günlerde sahnesini kaybetme haberleri ile gündeme gelen Ankara Sanat Tiyatrosu ile iletişime geçtik ve düzenledikleri Kadın Oyunları Festivalini Ankara’daki dostlarımıza duyurduk.
AST, kuruluşunun 57. yıldönümünde, yani 6 Aralık 2020’de Asaf Çiğiltepe öncülüğünde kurulduğu Ihlamur Sokak’taki tarihi mekânına veda etmek zorunda kaldığını duyurdu. AST Genel Koordinatörü Vedat Çuhadar, dokuz ay pandemi koşullarında mücadele verdiklerini belirterek, oyun sergileyemedikleri günlerde geleceği öngöremedikleri için de salonu boşaltma kararı aldıklarını söyledi.
AST yaşayan müze olur umudu
Salgın koşullarında sanatçıların kötü günlerden geçtiğini ve sanatçılara yönelik herhangi bir ekonomik destek verilmediğini vurgulayan Çuhadar, “Çok kötü bir süreç ve devam ediyor. Biz elimizden geldiği kadar birlikte
çalıştığımız insanlarla çok şey yapmaya çalıştık. Ne kadarını yaptık onu da bilemiyorum
ama en zor durumda olanlar o arkadaşlarımız. Umarım bu süreç sona erer ve o insanlar evlerine ekmek götürecek bir döneme girerler. Biz sezona ekim ayında başladık, oyunlarımıza Bilkent Sahne’de devam ediyoruz. Aslında AST kapanmadı, 57
yıldır sürdürdüğü mücadeleyi Bilkent Sahne’de sürdürecek. Kurulduğumuz sahnemizi, bu tiyatro mabedini açık, ayakta tutmak için çözüm arıyoruz. Burayı belki yaşayan müze hâline getirmek bütün çabamız bunun için. Umarım insanlar sahip çıkar ve karşılığı alınır” dedi.
4-11 Mart tarihlerinde, Ankara’da, Bilkent Sahne AST’ta hayata geçen Kadın Oyunları Festivali,
8 – 17 Mart tarihlerinde Çanakkale Belediyesi, 23 - 27 Mart tarihleri arasında ise Ayvalık’ta Ayvalık Belediyesi’nin ev sahipliğinde Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde devam edecek.
Doğal havalandırma sistemi bulunan Bilkent Sahne AST’ta, üst düzey hijyen önlemleri uygulandı. Bu kapsamda tiyatro severler salona HES kodu uygulaması
ve ateş ölçümü ile alındı. Sosyal mesafe kuralları gereği koltuk sayısının yarıya indirildiği salonda misafirlerin maske kullanım zorunluluklarına dikkat edildi.
  Festival boyunca sosyal mesafe kuralları gereği boş bırakılacak koltuklara, toplumsal farkındalık yaratılması amacıyla yaşamını yitirmiş kadınların fotoğrafları yerleştirildi. Bu koltukların satışından elde edilen gelir Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Mor Çatı sivil toplum kuruluşlarına bağışlanacak.
  50 maksimumbiz

   50   51   52   53   54